Нахутът, който става все по-популярна храна в последно време, е член на семейство Бобови и се смята за растителна алтернатива на протеините в много вегански и вегетариански ястия.

Но това съвсем не е модерна здравословна храна. Всъщност, нахутът е една от най-ранните култивирани бобови култури в човешката история, като първите доказателства за това се появяват още преди 7500 години.

Първият документиран писмен запис за него идва от Франция около 800 г. сл. н. е. Популярността му се разпространява от Франция през други части на Европа и сега е често срещана съставка в много любими ястия, като хумус, салати, яхнии по целия свят - от Индия и Средиземно море до Съединените щати.

Със своя мек, приятен вкус и множество здравословни ползи, не е чудно защо нахутът е любима храна за толкова много хора. Той е чудесен, нискокалоричен начин за набавянето на значително количество хранителни вещества и осигурява много ползи за здравето.

30 грама нахут има само 46 калории, но съдържа големи количества протеини, фибри и много основни хранителни веществаq като желязо, фолиева киселина, манган, мед и фосфор. Изследванията дори свързват консумацията на нахут с по-нисък индекс на телесна маса, до голяма степен поради високите количества фибри и протеини.

Консумацията му дава по-дълго усещане за ситост, помага на хората да поддържат здравословно телесно тегло и намалява риска от затлъстяване.

Този пълен с протеини продукт може да се похвали със здравословна доза фибри, което е важно хранително вещество от съществено значение за доброто здраве. Нахутът не съдържа никакви фибри, но може да се похвали с голямо количество важно разтворимо влакно, наречено рафиноза. Той се разгражда по-бавно, което може да помогне за подобряване на здравето на червата и храносмилането.

Проучванията показват, че следването на диета с високо съдържание на фибри може да намали риска от рак, антиоксидантите допълнително засилват свойствата за борба с рака, като помагат за защита срещу увреждане на клетките. Те също така съдържат важно растително съединение, наречено сапонин, което може да намали растежа на тумори.

Тази богата на хранителни вещества суперхрана съдържа и други основни хранителни вещества, като желязо и калций, които помагат за подобряване на здравето на костите, както и холин, който помага за подобряване на когнитивната функция.

Следването на диета с високо съдържание на нахут е доказано, че помага за подобряване на здравето на сърцето. Той съдържа важни хранителни вещества,като магнезий и калий, и двете ключови за поддържането на здраво сърце. Доказано е, че те помагат за намаляване на високо кръвно налягане, което е един от водещите рискови фактори, когато става въпрос за развитие на сърдечни проблеми.

Освен това разтворимите фибри в нахута помагат за понижаване на нивата на лошия LDL холестерол в организма.

Доказано е също, че нахутът е особено полезен за хората с диабет. Според проучване, участници, които консумират поне една чаша бобови растения, като нахут, всеки ден, показват както понижени нива на стойностите на хемоглобина A1c, така и понижаване на кръвното налягане.

Има обаче един недостатък при яденето на нахут всеки ден. Високото съдържание на фибри и въглехидрати понякога може да доведе до газове, подуване на корема и чревен дискомфорт. Това е особено ясно изразено при хора, които вече страдат от храносмилателни проблеми.

Препоръчва се бавно да въвеждате нахут във вашата диета, особено ако преди това не сте яли много бобови растения, да ги разпределяте на по-малки порции, за да намалите риска от храносмилателни проблеми.