Готвенето в бъдеще: само чрез химични съединения
Френският учен Хърв Дис, който е един от пионерите в молекулярната кулинария, призовава светът да започне да готви чрез химични съединения.
Според него, това ще подобри положението от гледна точка на недостига на храна по Земята.
Неговата иновативна техника позволява различни хранителни продукти да бъдат свеждани до основните им компоненти под формата на химични съставки, като липиди и аминокиселини например.
По този начин готвенето се превръща в провокиране на серия от химични съединения - фракциониране, екстракция, обратна осмоза и смесване.
Например една класическа пържола представлява комбинация от протеин, вода, оцветители и прахове; солта е натриев хлорид, докато чесънът е основно бензил меркаптан.
Финалните ястия, по правилата на молекулярната кухня, обикновено представляват не особено лицеприятна смесица от сосове, гелове и масла, но носят в себе си същата хранителна стойност, както и традиционните блюда.
Употребата на химични съединения не само ще служи като превенция за недостига на храна по света, но и ще помага срещу развалянето и повреждането на продукти по време на съхранение или транспортация.
Това ще се отрази на печалбите на фермерите, които ще имат по-ниски разходи за съхранение и транспорт, казва Дис.
Молекулярната кухня обаче не се занимава само с прекрояването на познати ястия, ами създава изцяло нови блюда и вкусове.
„Науката е толкова могъща, че мога да създавам по една нова храна всеки месец през следващите 20 години”, казва Дис пред CNBC в Сингапур.
По думите му, има безкрайно количество химични комбинации за измислянето на нови ястия.
63-годишният химик връща лентата назад в опит да онагледи идеята си. „Преди хората са свирели на цигулка, а сега правим електронна музика със синтезатори, но те не се опитват да пресъздадат звука на цигулката, а създават нов звук”, казва той.