Ракета, построена от компанията на Джеф Безос Blue Origin, изведе петата си група пътници в космоса, като сред тях бе и първата жена, родена в Мексико, която осъществява подобно пътуване.

Дългата 20 метра суборбитална ракета на Blue Origin изведе в събота шестимата пасажери на височина от близо 100 км. над земната повърхност, което се счита за границата на Космоса и им осигури няколко минути безтегловност преди да се насочи към приземяване.

Много пасажери вече са платили неназована сума за своите места на полета. Катя Ечасарета, инженер и научен комуникатор от Гуадалахара, Мексико, обаче е избрана от организацията с нестопанска цел Space for Humanity да се присъедини към мисията измежду хиляди кандидати. Целта на организацията е да изпраща "изключителни лидери" в космоса и да им позволи да изпитат т. нар. „поглед отгоре“, феномен за който често говорят астронавтите, които казват, че когато човек види Земята от космоса това води до дълбока промяна в начина, по който гледа на нещата.

Лекторите на Шумът на парите 2022: Мая ГеоргиеваМая Георгиева притежава над 20-годишен търговски и бизнес опит в сферата на телекомуникациите и управлението на B2B продажби за ритейл вериги както в България, така и в чужбина

Ечасарета казва пред CNN Business, че е изпитала този ефект по "по неин собствен начин."

Ечасарета е първата жена, родена в Мексико, която пътува до Космоса, както и вторият жител на страната след Родолфо Нери Вела, учен, който се присъединява към една от мисиите на НАСА през 1985 г.

Тя се мести със семейството си в САЩ на 7-годишна възраст.

В периода между нейната 17-а и 18-а годишнина Ечасарета била човекът, който носел основно приходите в семейството си, благодарение на заплатата ѝ от McDonald's.

"Работила съм до четири работи едновременно, само за да се опитам да завърша колеж, тъй като това бе много важно за мен," разказва тя.

В днешно време Ечасарета работи по магистърската си степен по инженерни науки от университета Джонс Хопкинс. Преди това е работила в лаборатория на НАСА в Калифорния и може също така да се похвали с над 330 000 последователи в TikTok,както и с научна поредица по YouTube. Ечасарета също така е водеща на предаване по CBS на име "Неудържима мисия."