Принц Хари става първият кралски свидетел пред съда от 130 години насам
Принц Хари е първият представител на британското кралско семейство, който ще даде показания в съда от 130 години насам, съобщава Reuters.
Следващата седмица той ще свидетелства срещу вестникарска таблоидна група, срещу която води тежка съдебна битка.
По-малкият син на крал Чарлз III ще се яви на свидетелската скамейка в лондонския Върховен съд в рамките на делото, което той и още над 100 знаменитости и високопоставени личности водят срещу Mirror Group Newspapers (MGN), издател на вестниците Daily Mirror, Sunday Mirror и Sunday People.
Преди принц Хари, Едуард VII свидетелства като част от бракоразводно дело през 1870 г. и 20 години по-късно в процес за клевета по повод игра на карти - и в двата случая преди да стане крал, уточнява Reuters.
Принцът, който е пети по ред престолонаследник на Британския трон, е водеща персона по всички вестници на Острова през последните шест месеца заради съдебните си спорове с таблоидната преса, публикуването на мемоарите му в скандална книга и участието му в документална поредица на Netflix, в които обвинява други висши кралски особи в сговор с таблоидни вестници.
Явяването на принц Хари като свидетел в съда се очаква да привлече вниманието на целия свят, отбелязва Reuters.
Дейвид Йеланд, старши съветник по комуникациите и бивш редактор на таблоида Sun на Рупърт Мърдок - издание, което Хари също съди, заявява, че кралското семейство отдавна се стреми да избягва съдебните дела, защото не може да контролира ситуацията. "Тези дела често са случай на взаимно гарантирано унищожение", обяснява той.
Освен принц Хари, още над 100 души участват в колективния иск срещу медийната група MGN.
В съдебния процес, който започна миналия месец, се твърди, че журналисти от MGN или частни детективи, наети от тях, са извършвали телефонни измами в "промишлени мащаби" и други незаконни действия, за да получат информация за принца и другите ищци по делото.
За Скандални подробности от делото срещу медийната група на Рупърт Мърдок
Това е ставало със знанието и одобрението на главни редактори и ръководители в медийната група, заяви адвокатът на ищците Дейвид Шерборн.
MGN оспорва обвиненията и твърди, че ръководителите отричат да са знаели каквото и да било за хакерството в телефоните на знаменитостите и че не са били в течение на каквито и да е неправомерни действия.
Един от свидетелите, който е журналист и биограф на принц Хари, разказа пред съда, че бившият редактор Пиърс Морган, който сега е един от най-известните британски телевизионни водещи и откровен критик на принца и съпругата му Меган, е знаел за хакерската атака на лични данни от телефоните.
Морган, който отрича да е замесен в незаконно поведение, напусна работата си като водещ на телевизионен сутрешеб блок след като направи откровени забележки за съпругата на принц Хари Меган Маркъл.
В началото на съдебния процес MGN, която сега е собственост на Reach, поднесе извинение в съдебните документи и призна, че в един от случаите Sunday People незаконно е потърсил информация за принц Хари и че той има право на обезщетение. Медийната група обаче отхвърли другите му твърдения, като заяви, че няма доказателства.
Очаква се Бъкингамският дворец вероятно да заеме централна роля в свидетелския разпит на Хари, като MGN ще твърди, че част от информацията на вестниците е дошла именно от кралските служители.
В документите на MGN се казва, че една от историите за принц Хари е оповестена от бившия заместник-личен секретар на крал Чарлз по време на "редовните хранения и питиета заедно" с Пиърс Морган.
От своя страна принцът обвини семейството и служителите в двореца в съучастничество в изтичането на информация за него, за да защитят собствената си репутация. Дворецът не е направил коментар по темата.