Доказано е по научен път, че не всички успели хора се отличават с ум и обширни знания. Те обаче си приличат по това, че имат високо ниво на емоционален интелект.

Той им позволява да намират подход към другите хора, успешно да водят преговори, а също така да участват в развитието на „шестото“ чувство, наречено интуиция. Благодарение на него инвеститорите знаят кой проект ще им донесе печалба.

Как да определите нивото на емоционалния ви интелект?

Всеки човек има вродена способност да изпитва и да разпознава своите емоции. Така е заложено от природата в името на оцеляването на вида. С времето, под влиянието на обществото и средата, нивото на емоционалния интелект може да се понижи.

Това се дължи понякога, когато родителите с невнимателни фрази заставят децата да крият емоциите си – например, когато детето е ядосано, а възрастните го изпращат в другата стая да се успокои, отказвайки да разговарят с него по темата.

Признаци на ниско ниво на емоционален интелект:

1. През цялото време човек нарушава границите на другите. Той буквално навлиза без покана в личното им пространство, неуместно се шегува с тях, разговаря на висок глас и не обръща внимание на това дали поведението му е уместно.

2. Човек лесно се обижда и с години помни обидите. Често дори крои планове за отмъщение.

3. Човек постоянно провокира конфликтни ситуации на работното място и у дома.

4. Той буквално винаги носи маска – тъй като не умее да разпознава и преживява емоции. По изражението на лицето му никога не може да определите какво чувства.

5. Хората с ниско ниво на емоционален интелект винаги обвиняват другите за начина, по който се чувстват.

10 навика на хронично нещастните хора Никога не е късно да станете оптимисти

Как да повишите нивото си на емоционален интелект?

1. Работете върху умението си осъзнато да възприемате ситуациите в живота
Започнете с разпознаване на собствените си емоции. Какво изпитвате в момента?

2. Усвоете техники за саморегулиране
Разпознаването на емоцията е половината от задачата пред вас. Другата половина е да се научите да се справяте с реакциите на тялото.

3. Общувайте
За да се научите да разпознавате емоциите на околните, необходимо е повече да общувате с тях. Не само говорете, но и слушайте. Задавайте въпроси.

4. Научете се да давате обратна връзка
Хората с ниско ниво на емоционален интелект не умеят да дават конструктивна обратна връзка. Често вместо да посочат конкретни грешки, те са склонни да обобщават. Четат ваша презентация и вместо да посочат, че трябва да приложите повече статистически данни, направо заявяват „Лоша ти е презентацията“.