Шиванк Пател започва да учи програмиране преди една година и вече е успял да изработи няколко собствени приложения, включително и за дарения на храна за бездомни деца.

В момента работи върху платформа, която да позволява на докторите да следят по-ефективно състоянието на деца, родени преждевременно.

Пател, който живее близо до индийската столица Ню Делхи, е едва 9-годишен, пише Bloomberg.

Още преди избухването на пандемията от COVID-19 онлайн уроците по програмиране за ученици в началните класове бяха много популярни в Индия. Бумът се дължи на убеждението на много от индийските родители, че в бъдеще програмирането ще бъде точно толкова важно за общата култура, колкото писането и математиката.

В последните месеци, по време на карантината, когато децата бяха принудени да прекарват повече време вкъщи, интересът към дистанционните курсове по програмиране се засили още повече.

Индия е сред пионерите в областта на електронното обучение. Базираната в Бенгалуру компания Byju’s, например, предлага онлайн обучение по математика, природни и хуманитарни науки, както и чужди езици. Тя се финансира от групи инвеститори, сред които са основателят на Facebook Марк Закърбърг и неговата съпруга Присила Чан.

Към момента компанията се оценява на 11 милиарда долара, което я прави един от най-скъпите технологични стартъпи в сферата на образованието.

"Уроците по програмиране имат потенциала да се превърнат във водещ експортен продукт за Индия", казва Абхишек Гупта от RedSeer Management Consulting, който прави паралел с бума на аутсорсинга към Индия през 90-те години на миналия век.

Индия разполага с огромен пул от таланти в сферата на компютърните науки, като една голяма част от населението говори английски. Страната може да разчита на тези предимства и да предложи онлайн курсове по програмиране в широки мащаби.

Технологичният стартъп WhiteHat Jr., който също предлага обучение за писане на програмен код, беше придобит от Byju’s през август тази година за 300 милиона долара. Базираната в Мумбай компания разполага със 120 000 платени абоната, като половината от тях са извън границите на Индия, най-вече в САЩ.

Във Великобритания и Австралия интересът към подобен тип образование също се увеличава. "Целият свят е потенциален пазар за онлайн обучения по програмиране в реално време", казва изпълнителният директор на WhiteHat Jr. Каран Баджадж.

Той основава компанията през 2018 г., когато компютърните онлайн уроци вече са широко разпространени в САЩ и Европа, но в Индия тепърва стартират.

"Кодирането е като Lego, само че на стероиди. Колкото по-рано децата започнат да се занимават с това, толкова по-добре", смята той.

Шест навика, които гарантират доброто бъдеще на детето65% от децата, учещи в начално училище, ще бъдат заети в професии, които все още не съществуват

Всички преподаватели в WhiteHat Jr. (над 12 000) са жени, като мнозинството от тях са индийки, но има и служители от Филипините. Интересът към курсовете е толкова силен, че на Баджадж понякога му се налага да наема по над 250 учители на ден.

Обучението е разпределено на няколко нива, като първоначалният 8-часов курс запознава децата с основите на програмирането, 48-часовият им дава възможност да създадат собствено приложение, а 144-часовата програма ги въвежда в заниманията за напреднали, които включват неща, като космически симулации и виртуални модели на черни дупки.

Цените варират от 25 до 35 долара на час. Един от рекламните слогани на WhiteHat Jr. гласи: "Програмист на 7 години, изпълнителен директор на 21: Бил Гейтс".

27-годишната Айеша Сидика е част от преподавателския екип на компанията. Тя е самотна майка на две деца от южния индийски град Хидерабад, която работи като зъболекар, преди да започне да се занимава с програмиране.

Заплащането в предишната ѝ професия обаче е ниско (около 15 000 рупии, или малко над 200 долара месечно), затова тя решава да се преквалифицира.

Научава за програмите на WhiteHat Jr. от реклама в Instagram. Обикновено тя преподава на деца от Индия и Австралия в следобедните часове, а през нощта работи онлайн с ученици от САЩ и Канада. Сега тя печели около 100 000 рупии месечно (1350 долара) и е категорична, че никога няма да се завърне към стоматологията.

"След няколко години на хората, които не разбират от писане на код, ще се гледа като на изостанали", смята Сидика.

Според експертите, цитирани от Bloomberg, програмирането може да научи децата да бъдат креативни и изобретателни.

"Ако то им бъде поднесено по начин, който да им позволява да изразяват себе си, те ще спечелят много в дългосрочен план", смята Мичъл Ресник, директор на Lifelong Kindergarten group към Мазачусетския технологичен университет.

9-годишният Шиванк Пател е едно от доказателствата в подкрепа на тази теза. Той е роден преждевременно в седмия месец, когато теглото му е било малко над един килограм. Той има желание да разработи приложение, което да помага на родителите и на медиците да следят по-ефективно състоянието на бебетата, родени преждевременно.

"Програмирането е начин да намираш нови предизвикателства всеки ден. Искам да създавам приложения, които решават ежедневните проблеми на хората", казва той.