На пръв поглед тофу изглежда като бучка обикновено сирене, но всъщност е продукт, който се произвежда от соево мляко. Този все по-търсен пордукт може да намерите в супермаркетите и здравословните магазини като пресован продукт без вода, по-твърдо, по-меко или кремообразно като пастет, копринено тофу, което е с консистенция на пудинг, но също и ферментирало тофу или под формата на бургери.

Причината за това разнообразие обаче не е случайна. Днес соевата промишленост става все по-голяма, а количеството здравословни ползи сами по себе си правят тофу основно ястие от Азия до Северна Америка.

Ето няколко важни неща, които трябва да знаете за този важен източник на протеини във вегетарианската и веганската диета.

В началото се слага в супа

Смята се, че тофу произхожда от Източна Азия преди около 2000 години (точното местоположение и дата на произход все още се оспорват днес). Що се отнася до теорията за произхода му, вярва се, че крал Лиу Ан, който управлява Китай от 179-122 г.пр. Хр. открива соевото мляко. Според други обаче тофу се е получило случайно при коагулация на млякото. Каквато и да е истината обаче, благодарни сме, че го има.

Как се прави

Процесът на създаване на тофу зависи от производителя. Тя започва с направата на соево мляко, което трябва да коагулира. Това се постига чрез различни методи: някои производители използват ензимни коагуланти, докато други използват киселинни или солени. Няма по-добър или по-лош процес, методът реално влияе на цялостната текстура на готовото тофу.

След като млякото се пресече, то се натиска, за да се отстрани водата и се реже на квадратни блокове. След това тофу се пастьоризира, за да се удължи срока на годност .

Какво е на вкус

Тофу има много лек аромат и е подходящо за всякакви ястия. Може да го мариновате, да го запържите с чесън, соев сос и мед или само в малко сусамово масло. Панирайте и сервирайте като предястие или в салата.

Защо е заместител на месото?

Защо да готвите с тофу вместо любимото ви месо или риба? За начало тофу е отличен източник на протеин, но също така е с високо съдържание на желязо и калций и няма холестерол. Всъщност дневната доза соя може да понижи холестерола и е свързана с превенцията на някои ракови заболявания. Препоръчително е да консумирате около 25 грама соя дневно, а тофу е един от най-вкусните (и най-лесните) начини да си ги набавите. Освен това е сравнително евтин продукт и може да го овкусявате според вашите лични предпочитания.