Миналата седмица беше една от най-трудните за Meta, компанията, която притежава Facebook. Акциите ѝ загубиха една четвърт от стойността си след катастрофален отчет за приходите. Facebook пострада от отслабващата глобална икономика, засиления натиск от страна на конкуренти като TikTok, както и промени в функциите за поверителност на iPhone на Apple, което доведе до печалби под очакванията. Големият проблем обаче беше 19-процентният скок на разходите, воден от продължаващата мания на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг по така наречената метавселена, пише Irish Times.

Няколко дни преди оповестяването на печалбите инвеститорът в Meta Брад Герстнър се оплака в отворено писмо до Закърбърг, че общият брой на служителите е скочил от 25 000 на 85 000 през последните четири години. Дори ако се изключи инвестицията в метавселената, капиталовите разходи на компанията надвишават тези на Apple, Tesla, Twitter, Snap и Uber взети заедно.

По думите на Герстнър Meta е направила „суперголям и ужасяващ“ залог на недоказана технология, която може да отнеме десетилетие, за да даде резултати. Той препоръчва разходите за метавселената да бъдат ограничени до 5 милиарда долара годишно.

Марк Закърбърг обаче явно има свое разбиране. Той слуша доводите на хората край себе си. Очаква се през 2023 г. загубите от метавселената да нараснат значително.

Метавселената изненада самия Закърбърг Тя вече излиза от траекторията, която ѝ е предписана

Когато анализатор попита какви са прогнозните приходи за Meta от това начинание, Закърбърг даде неясен и мълчалив отговор в стил: Доверете ми се, мисля, че ще се получи.

Проблемът е, че инвеститорите губят вяра.

Абсолютна влакова катастрофа“, отбелязва инвестиционната компания Wedbush, която също има съмнения относно„смущаващия“ залог на Meta в метавселената.

Направо страшно“, коментират от консултантската компания Third Bridge.

Увеличаващите се разходи показват „почти пълно пренебрежение към очакванията на инвеститорите“, оплакаха се анализатори на Bernstein, докато Джейсън Калаканис каза, че Закърбърг „харчи пари като пиян моряк“ и прави „най-рисковия залог“, който някога е виждал от технологична компания.