Председателят на Фед – Бен Бернанке се цели във все по-голяма степен да въздейства на пазара на труда, посредством ръста на цените на акциите на фондовите пазари. Това се смята от специалистите за нов иновативен подход в стремеж към понижение на нивото на безработица под 8%.

В реч вчера в Индианаполис, Бернанке заяви, че по-високите цени на акциите и имотите ще доведат до по-голяма склонност на компаниите и домакинствата да харчат, което пък ще се изрази в намаляване на безработицата и увеличаване на заетостта.

Председателят на резерва подготви отдавна почвата за трета вълна от стимули още в началото на септември.

„Ясно е, че фондовият пазар е ключов за механизма на паричната политика в момента“, коментира Питър Хупър, главен икономист в Deutsche Bank AG в Ню Йорк, цитиран от Bloomberg. “Това е мястото, където се случват голяма част от действията за повишаване на активността в икономиката. Фондовите пазари ще понесат товара“, допълва още анализаторът.

Програмата по обратно изкупуване на дълг най-вероятно ще доведе до ръст на акциите с 3% през следващите две години след оповестяването на последната вълна от стимули на 13-ти септември, според доклад на Deutsche Bank.

От банката също така прогнозират, че програмата ще инициира поскъпване на имотите с 2% и повече през следващите две години.

Ръстът на фондовите пазари и имотите могат да инициират повишат ръста на цялата щатска икономика с 0.5 процентни пункта през следващите две години и да създадат около 500 000 работни места, както и да намалят безработицата с 0.3 процентни пункта, според прогнозите.

Подобни прогнози за ускоряване на щатския пръст с 0.5 процентни пункта през следващата година направиха и от друга инвестиционна банка - Goldman Sachs. Като положителни фактори, които ще съдействат за това от банката посочват слабия долар, ръстът на щатските пазари и ниските лихви.