Издръжката на живот на един член от четиричленно домакинство, съставено от двама възрастни и две деца, в края на декември 2008 г. е достигнала 473.74 лв., или общо това домакинство трябва да разполага месечно с 1895 лв.

Според КНСБ тези средства са нужни, за да се храним съобразно нормите за калорийно съдържание на храната и да поддържаме разходите си за дома, да се обличаме, образоваме и почиваме спрямо нормалните български стандарти.

Кой обаче получава такива суми?

Данни на Националния статистически институт сочат, че средната месечна заплата в България в края на третото тримесечие е 523 лв., като за последното тримесечие увеличението е от 43 лв.

Или казано по друг начин, двама родители със средната заплата са си докарвали към края на септември 1 046 лв., или около половината от необходимото за поддържане на нормален живот на тях и техните две деца.

Най-високи са заплатите във финансовото посредничество (1280 лв.), следвани от производство и разпределение на електроенергия и добивната промишленост, където се получават средно по 892 и 890 лв.

Двама заети родители във финансовия сектор са над минимално изискуемото ниво с доход от 2 560 лв. Определено в условията на финансова криза обаче доходите им не са много сигурни, на фона на евентуални съкращения, които вече се наблюдават на много места.

Между 600 и 700 лв. се получава още в държавното управление и секторите транспорт, складиране и съобщения.

Националната статистика сочи, че всеки трети лев българското домакинство разходва за храна и безалкохолни напитки, а близо 15% се отделят за режийни разходи. Другите ни големи разходи са транспорт, здравеопазване, алкохол и тютневи изделия.

Най-високите заплати

Най-големите възнаграждения в страната се получат в София-град, което е напълно нормално. Следват останалите четири големи градове в България - Варна, Пловдив, Бургас и Стара Загора.

Трябва да се посочи обаче, че издръжката в тези градове в много по-голяма степен се доближава до горната граница на диапазона на необходимите средства, използвани за осредняването на резултата.

Според статистиката става ясно още, че живеещите извън тези градове нямат голям шанс да заработват 1895 лв., или да живеят според стандартите.

Безработица и минимални заплати

За едно свободно работно място средно за страната се конкурират 7 безработни. Във връзка със световната финансова криза нивото на безработица през ноември се повиши с 0.1%, до 5.85 на сто. Очакванията са тя да расте и през следващите месеци. Всеки десети в страната пък е зает на минимална заплата, сочат още официални данни.

Как се живее?

Българинът умее да се забавлява, но друг е въпросът, че за това в повечето случай са необходими и пари. Знаем и последните модни тенденции, но статистиката сочи любопитни неща.

Отделяме по 12 лв. на лице месечно за дрехи и обувки, или общо 144 лв. годишно. А това са си точно едни дънки и нови обувки. Евтини при това, нека отбележим.

За свободно време, отдих и образование статистиката ни отрежда по девет лева и цели 29 стотинки на месец, или точно билет за кино и кола (за съжаление без пуканки, които струват около 3 лева).

Линията на бедността

Считано от 1 януари, линията на бедност у нас нарасна от 152 лв. за 2007 г. на 166 лв. за година по-късно и на 194 лв. за 2009 г.

Парите трябва да гарантират задоволяването на т. нар. минимални жизнени потребности - паричната равностойност на фактически реализиран разход за потребление на хранителни стоки, които обезпечават препоръчителните норми за дневен калориен прием от 2700 килокалории.

Въпросът?

Основните въпроси тук са вие в коя група попадате и как кризата ще се отрази на доходите ви през следващите месеци. Различни анализи предупреждават за увеличение на безработните и агитират за повече спестовност, докато траят трудните времена.

Странното в случая е как в България има 10 хил. милионери, а пък средностатистическото домакинство кара месеца с 10 яйца, 900 г. сирене, 2.3 кг. месо и също толкова картофи за средно 30 дни.