Защо МВФ занижи прогнозата за България?
МВФ отново разтревожи България. Институцията занижи двойно прогнозите си за развитието на българската икономика. В тази връзка „Дойче веле" разговаря с Бас Бакер, ръководител на мисията на МВФ за България.
Бас Бакер обрисува следната картина за сегашното положение на българската икономика: „България беше засегната от два шока. Първо, поради световната финансова криза потоците от чужди капитали към България намаляха рязко. Второ, поради рецесията в търговските партньорки на България износът намаля рязко. В резултат на това икономиката на България изпадна в рецесия. Най-новата ни прогноза е, че икономиката на страната ще се свие със 7 процента през тази година, и с 2 и половина процента през следващата година, което е много повече в сравнение с предишните ни прогнози", уточнява Бакер.
Зависимостите стават все по-видими
Причина за това занижаване е фактът, че през първите три месеца на тази година икономическият ръст е бил доста под очакванията. Най-новата прогноза на МВФ за България е и най-лошата досега. Тя се влияе от развитието в останалата част на Европа. Повечето европейски държави са в рецесия. Германия, например, ще има свиване с повече от 6 процента тази година. Как изглежда понастоящем българският финансов сектор?
„Банките влязоха в периода на рецесия с голям капиталов буфер, коефициентът на капиталова адекватност беше 16 процента - много по-висок от препоръчания минимум за еврозоната от 8 процента. През последните години банките в България имаха големи печалби. Очевидно е, че сега, след като кредитирането се забави рязко и икономиката е в рецесия, печалбите ще намалеят. Много вероятно е броят на просрочените заеми да нарасне. Но той няма да достигне 40 процента, както предвиждат някои външни анализатори", е категоричен Бас Бакер. Ще издържи ли, според него, валутният борд в България? Ще може ли левът да запази стойността си, да не се обезцени?
България може да влезе в голям дефицит
„Не сме загрижени за валутния борд. Бордът беше един от главните източници на стабилност за България. Важно е, разбира се, успоредно с валутния борд да се води адекватна икономическа политика. През последните години България имаше големи фискални излишъци. Но тази година данъчните постъпления намаляват, което е резултат от рецесията. Очакваме, че през следващата година те ще намалеят още повече. При това положение излишък не може да има. Дори обратното: възможно е страната да влезе в голям дефицит.
През първите 5 месеца на тази година разходите бяха с 25 процента по-високи в сравнение с първите 5 месеца на 2008, а постъпленията бяха с 6 процента по-ниски. Можете да си представите, че при такова положение не само се стопява излишъкът, но и започва натрупване на дефицит. Видяхме в други държави, че в условия на криза фискалните баланси могат да се влошат много бързо. Сега, след като в България ще имаме ново правителство, е много важно да се направи строга преценка на фискалната ситуация и да се вземат мерки за контролиране на разходите, за да не се стига до дефицит", съветва експертът от МВФ. Нуждае ли се, според него, България от финансовата помощ на МВФ?
Лъч на надежда през 2010 година
„Ситуацията засега е стабилна. А и не сме получавали искане за подпомагане от фонда. Но ако България се обърне към нас с молба за помощ, ние с удоволствие ще я предоставим", казва Бакер, като оборва твърденията, появили се в българската преса, че България вече е водила неформални разговори с МВФ за гъвкав заем, но е получила отказ, тъй като отказала да приеме условията на фонда за свиване на разходите и актуализация на бюджета. В заключение Бас Бакер дава своята прогноза за това кога може да започне възстановяването на българската икономика.
„Глобално погледнато може да се каже, че има повод за надежда. Някои държави започват да се стабилизират, световните финансови пазари се успокояват. Надяваме се, че през втората половина на тази година ще започне възстановяването в САЩ, а ако то действително настъпи, положителният ефект ще се усети и в останалите развити държави. От тяхното стабилизиране зависи развитието на българската икономика. Прогнозите ни за следващата година са обаче категорични: очакваме сериозно свиване на икономиката, което ще е резултат от свиването тази година. Надяваме се, че през 2010 година икономиката на България ще започне да се възстановява", казва Бас Бакер, ръководител на мисията на МВФ за България.
Снимка: БГНЕСФото
Още по темата: