Всемогъщият ФЕД
Федералната резервна система на САЩ да може да принуди всяка по-голяма финансова компания да продаде активи или прекрати определена дейност, ако сметне, че е налице „заплаха за безопасността и стабилността на компанията или на финансовата система на САЩ като цяло", се казва в законопроект, съгласуван от финансовото министерство и комитета по финансови услуги към палатата на представителите, пише вестник „Ведомости".
До сега създаването на финансови супермаркети се поощряваше. Само че някои то тях се разраснаха до такава степен, че на властите им се наложи да положат усиля, за да да ги спасят с пари на данъкоплатците. Опасенията бяха, че евентуалният им срив ще погребе цялата финансова система на страната.
От миналата зима ФЕД и министерството на финансите настояват пред законодателя да предостави на регулатора допълнителни права за надзор над широк кръг от финансови компании (не само банки). Подобни правомощия биха позволили поемането на контрол и методологично ликвидиране на оказали се на ръба на фалита системообразуващи институции.
Заради отсъствието на такива права, властите трябваше да импровизират през есента на 2008 г. при спасяването на застрахователната компания AIG и с последиците от банкрута на Lehman Brothers.
Сметката за ликвидацията или санацията (действия за подобряване на финансовото състояние на компания, целящи предотвратяване на банкрут или повишаване на конкурентоспособността) на властите за системообразуващи компании ще платят техните конкуренти, предвижда законопроектът. Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC) ще поеме първоначално разходите, за което може да получи кредит от финансовото министерство.
След това тя може да възвърне разходите си, като наложи такса на банки с активи над 10 млрд. долара (такива трезори в САЩ наброяват 120). Вероятно от FDIC могат да наложат такси и на брокерските и застрахователни компании, а дори и на хедж фондове.
Да се начислява на финансовите компании подобна комисионна в период на криза може да е трудно, пояснява Робърт Бенч, старши научен сътрудник в Училището по право на Бостънския университет. Централизацията на властта във ФЕД не е по вкуса на всеки. Много законодатели обвиняват централната банка, че не е предприела достатъчно мерки за предотвратяване на кризата.
Проектът предвижда още създаване на комитет от представители от различни регулаторни органи, които ще следят под лупа рисковете и заплахите пред финансовата система, правото на ФЕД да позволи банкрут на финансова компания и др.