Милиардерите знаменитости
Наскоро сп. Forbes обяви тазгодишната си световна класация на милиардерите. Мексиканецът Карлос Слим Хелу за първи път излезе начело, изпреварвайки богаташи като Бил Гейтс и Уорън Бъфет. В класацията има доста личности, за които повечето хора не са чували, но определено има и такива, които постоянно присъстват в медиите.
Ето и някои от милиардерите, считани за знаменитости:
Стивън Спилбърг
САЩ, 3 млрд. долара
Третият филм на Спилбърг „Челюсти" слага началото на уникална поредица от касови хитове (E.T., Джурасик парк) и драми (Списъкът на Шиндлер, Спасяването на редник Раян). Четвъртата серия на „Индиана Джоунс" донесе приходи от 786 млн. долара в световен мащаб. Спилбърг е толкова уверен в успеха на филма, че не взима своята част от хонорара си преди филмът да заработи 400 млн. долара. През юни неговата компания Dreamworks SKG сключи сделка за 1.5 млрд. долара за основаването на нова филмова компания с индийската Reliance ADA Group;
Бил Гейтс
САЩ, 53 млрд. долара
Гейтс в момента е вторият най-богат човек в света, но си остава синоним на богатство и е сред най-разпознаваемите личности. Състоянието му е нараснало с 13 млрд. долара за година, след като акциите на Microsoft поскъпнаха с 50% за 12 месеца. Стойността на инвестиционната му компания Cascade също е нараснала. Повече от 60% от състоянието му не е свързано с Microsoft в момента. Благодарение на фондация си Bill & Melinda Gates Foundation той е обект на голямо медийно внимание.
Опра Уинфри
САЩ, 2.4 млрд. долара
Кралицата на телевизионния ефир разширява империята си. През 2008 г. заедно с Discovery Communications създава Oprah Winfrey Network. Официалният старт на компанията е преместен за по-късно тази година. Родената в Мисисипи Уинфри, се мести в Чикаго след няколко опита в новинарски емисии в Нешвил и Балтимор. Шоуто на Опра Уинфри дебютира в национален мащаб през 1986 г., а днес то се излъчва е 145 страни. Доходоносният договор за излъчването на шоуто е до 2011 г., когато Уинфри ще сложи край на предаването.
Ралф Лорън
САЩ, 4.6 млрд. долара
Акциите на компанията Polo Ralph Lauren поскъпнаха двойно през миналата година. Лорън отвори магазини в Китай, след като продажбите в САЩ и Европа намаляха. Годишните продажби на марката надхвърлят 5 млрд. долара. Роденият в Нюйоркският квартал Бронкс Лорън напуска бизнес колеж, за да стане дизайнер на вратовръзки за Beau Brummel през 1967 г. Стартира марката Polo по-късно същата година със заем от 50 000 долара. Продава 28% от компанията на Goldman Sachs за 138 млн. долара през 1994 г. Компанията излиза на борсата три години по-късно. Запален колектор е на европейски коли - има Bugatti, Bentley, Alfa Romeo, Ferrari, Porsche.
Доналд Тръмп
САЩ, 2 млрд. долара
Доналд Тръмп е милиардер, но състоянието му не е толкова голямо, колкото той твърди "Само марката ми струва 5 млрд. долара." Синът на бруклински строителен предприемач завзема Манхатън в средата на 70-те години на миналия век. Взема сериозни заеми, говори безкомпромисно, строи с размах и става богат. Губи почти всичко в срива на пазара на недвижими имоти през 1990 г. Урокът, който е научил, е да не гарантира персонално заеми. Тръмп печели над 100 млн. от шоуто „Стажантът". В момента се бори с милиардера инвеститор Карл Айкан за контрол над фалиралата Trump Entertainment Resorts. Има разрешение да строи голф курорт в Шотландия.
Стив Джобс
САЩ, 5.5 млрд. долара
След месеци на спекулации Джобс представи дългоочаквания iPad през януари. Цената на акциите на Apple скача със 100% в последната година. Джобс напуска Reed College, за да основе компанията през 1976 г. Революционализира музикалната индустрия с iTunes и iPod. Купува филмовото студио Pixar през 1986 за 10 млн. долара, което впоследствие продава на Disney през 2006 г. за 7.4 млрд. долара в акции. Днес е най-големият акционер в Disney, а делът му струва 4.2 млрд. долара
Марк Зукерберг
САЩ, 4 млрд. долара
Най-младият милиардер в света води социалната мрежа Facebook към неизбежното IPO, в което ще бъдат набрани сериозни средства. Зукерберг стартира Facebook от общежитието си в Харвард през 2004 г. Напуска университета и получава първоначална инвестиция от 500 000 долара от съоснователя PayPal. Миналата година руска инвестиционна компания закупува акции във Facebook от служители на компанията. Сделката дава на компанията пазарна цена от 10 млрд. долара. Акции на Facebook продължават да се търгуват на борсата за непублични компании SecondMarket. Тяхната цена в момента определя пазарна стойност на компанията от над 15 млрд. долара. Клиентите са скочили със 130% през последната година.
Уорън Бъфет
САЩ, 47 млрд. долара
Любимият инвеститор на Америка е увеличил богатството си с 10 млрд. долара в последните 12 месеца, вследствие на поскъпващите акции на Berkshire Hathaway. Казва, че САЩ е оцеляла след икономически "Пърл Харбър," но предупреждава, че възстановяването ще бъде бавно. Прозорливо инвестира 5 млрд. долара в Goldman Sachs и 3 млрд. долара в General Electric по време на срива на пазара през 2008 г. Наскоро придоби железопътния гигант Burlington Northern Santa Fe за 26 млрд. долара. "Вложихме доста пари в употреба по време на хаоса от последните две години. Когато вали злато, вземете кофа, а не напръстник", казва Бъфет.
Джорджо Армани
Италия, 5.3 млрд долара
Дизайнерът на дрехи за звездите също така произвежда парфюми, детски дрешки и часовници струващи петцифрени суми. Миналата година отваря огромен магазин на Пето авеню в Манхатън. Лицензирал е името си за верига хотели. Първият Armani Hotel трябва да отвори в Дубай в Бурж Халифа.
Майкъл Блумбърг
САЩ, 18 млрд. долара
Кметът на Ню Йорк беше избран за трети мандат, след като похарчи рекордните 90 млн. долара за кампанията си. Според прогнозите данъчните приходи на Ню Йорк ще паднат с 28% след кризата на Уолстрийт. Притежава 88% от агенцията Bloomberg LP, която основава през 1982 г. Бил е трейдър в Salomon Brothers през 70-те години на миналия век, след което напуска с 10 млн. долара в акции. Дарил е 1 млрд. долара за благотворителност през последните пет години.
Джоан Роулинг
Шотландия, 1 млрд. долара
Най-богатият автор в света очаква голяма 2010 г. В Орландо, Флорида, ще отвори тематичен парк за Хари Потър. Очаква се филмът „Хари Потър и Даровете на Смъртта - част 1" да дебютира (Втора част се очаква през 2011 г.). Филмите за Хари Потър са донесли постъпления от над 5 млрд. долара. Книгите пък са преведени на 65 езика.