Р. Ран: Намеренията за харчене от резерва са лоша идея
Намеренията на правителството да харчи резерва за оперативни разходи са лоша идея. Това заяви на пресконференция на Института за пазарна икономика икономистът Ричард Ран. Ран бе категоричен, че дефицитът трябва да не надвишава 3%.
Според Светла Костадинова, директор на института, негативните ефекти от харченето на резерва ще бъдат много големи. Тя коментира, че това решение на кабинета показва неговата неспособност да направи балансиран бюджет. Костадинова посочи, че приходите за първите 3 месеца са по-малко с 20 % от предишната година, докато разходите растат със 17 %. "И сегашното правителство е взимало решение за повишаване на разходите. Една ръка реже - другата взима", каза тя.
Ричард Ран посочи още, че съотношението между дълга и БВП на България в момента в добро. Той припомни, че в момента в Гърция дългът е 120 % от БВП. Германия и Великобритания вложиха средства, за да подпомогнат южната ни съседка, но те самите не са в добро положение.
"За Гърция можем да заключим, че тази държава просто пада от скалата. Една след друга държавите ще започнат да изпадат в такава криза на дълга, докато не сменят драстично своята политика", коментира още той.
Причина, поради която страните изпадат в такива положения, според него е, че те са заложили щедри пенсионни плащания и плащания за здравно обслужване. Много хора смятат, че имат право на безплатно здравеопазване и образование. Именно на тези хора, според Ран, трябва да се обясни, че на една от обществото се налага да работи по-дълго и повече, за да може да покрият разходите за социално обслужване.
Икономистът представи своята визия и за бъдещето на пенсионната реформа. По неговите думи, само след няколко години човек ще може да доживява до над 100 години, това налага вдигането на пенсионната възраст. "Само след няколко години хората вече няма да остаряват толкова бързо и средната продължителност може би ще достигне до 120 години. Ако се пенсионираш на 63 - това означава, че половината от живота си, ти ще бъдеш пенсионер. Кой ще плаща за тази пенсия?!" коментира още той.
По думите на експерта, и у нас трябва да се въведе система, при която самите хора плащат за своята пенсия - както в Чили. Ричард Ран призна, че не очаква резултати от антикризисните планове на европейските правителства. Той прогнозира, че страната ни ще тръгне много бързо по пътя на Гърция, ако не кабинетът не тръгне по пътя на реформите.
От своя страна Светла Костадинова определи като "безобразие от класа" намерението на кабинета да субсидира тютюнопроизводителите. За нея то е „пример за всеки, който иска да разбере как работи лобизма". "Нагло използват ситуацията и за съжаление успяват", каза още тя като добави, че това е "пример за неспособността на правителството да си отстоява позицията и да удари по масата".
"Промените в бюджет 2010 узаконяват огромния бюджетен дефицит, който вече така или иначе се трупа", коментират от Института за пазарна икономика. Ревизията на бюджета 2010 показва, че промените залагат 1.4 млрд. лв по-малко приходи и 1.4 млрд. лв повече разходи в бюджета спрямо 2009-а година.
От ИПИ предлагат 20 % съкращения на разходите във всички министерства и държавни институции. В Министерството на отбраната, според икономистът Петър Ганев, дори трябва да се съкратят 30 %, а 20 % съкращения да има и в БНР и БНТ.
Това, според прогнозите му, ще доведе до спестяване на 1,75 млрд. лв. Петър Ганев отправи препоръка фискалният резерв да се ползва за погасяване на дълга и провеждане на ключови структурни реформи. "Ако България не се справи с тази ситуация и не приеме предложенията, които ИПИ е очертал, тя ще изпадне в положението на Гърция", каза в заключение Ричард Ран.
Вижте още:
Светла Костадинова, изп. директор на ИПИ, за актуализацията на държавния бюджет
Петър Ганев, икономист в ИПИ, за актуализацията на държавния бюджет