10 мита за пазара, които няма да умрат
Индексът Dow възстанови всичко, което изгуби в края на изминалата седмица, след като падна с близо 800 пункта няколко седмици по-рано. Индексът е със 7% под нивото си от април и е с повишение от 59%, спрямо дъното си от изминалата година.
В условията на неяснота относно бъдещата посока на индекса и кръстопът на развитие пред световната икономика, има реплики, които могат да се чуят под формата на съвети отново и отново. Ето и някои от тях според финансовото издание Wall Street Journal:
1. Сега е добър момент за инвестиране на фондовата борса.
Наистина ли? Последният път, когато финансовите специалисти твърдяха, че е лош момент за инвестиране най-вероятно е бил октомври 2007 година, или февруари 2000-та година. Да попитате финансовия си съветник кога е добър момент за инвестиции е като да попитате бръснаря дали имате нужда от бръснене.
2. Инвестициите на борсата носят средно по около 10% годишно.
Ако погледнем в исторически план и се върнем доста по-назад към 19 век, тази теза не е съвсем точна. Около три процентни пункта от тези 10% са резултат от инфлацията. Останалите 7% също са под въпрос. Много експерти твърдят, че 5% е доста по-реалистична дългосрочна доходност, без да се отчита инфлацията.
3. Икономистите прогнозират...
Тук също има много непълноти. Само си задайте въпроса колко от така наречените велики умове прогнозираха и успяха да видят рецесията и силата, с която тя връхлетя щатската и световната икономика. Станахме свидетели на фалити на много инвестиционни банки именно поради непрозорливостта на специалистите, които е трябвало да предвидят какво ще се случи.
4. Инвестирането на борсата ви позволява да участвате в ръста на икономиката.
Питайте японците. От 1989 година насам тяхната икономика е нараснала с повече от една четвърт, но в същото време водещият им индекс се е понижил с повече от три четвърти.
5. Ако искате по-висока възвращаемост, трябва да поемате повече риск.
Тази теза определено би следвало да изненада великия инвеститор Уорън Бефет, който предпочита да инвестира в скучни компании и скучни отрасли. През последния четвърт век индексът FactSet Research utilities index е донесъл по-добър доход за инвеститорите от вълнуващия и рискован Nasdaq Composite index. Единственият начин за добиване на висока възвращаемост е купуването на евтини спрямо бъдещите им парични приходи акции. Относно „риска", брокерите най-често говорят за „волатилност".
6. Пазарът наистина е евтин в момента. Съотношението P/E е около 13.
Това съотношение, което се изчислява въз основа на цената на дадена компания и печалбата за последната една година, може да бъде подвеждащо. Това е така, защото печалбите на компаниите могат да са изключително волатилни и да се стопяват много бързо в моменти на криза. Тоест с настъпване на бъдещето това съотношение може много бързо да регистрира повишение.
7. Не можете да „таймирате" пазара.
Тази теза идва да накара инвеститорите да бъдат изцяло в пазара през цялото време. Със сигурност има моменти, когато е ясно, че по-добре да не сте изложени на бурята, която се вихри отвън. Отшумяването й и първата поява на слънчеви лъчи е може би много по-добрият момент да се върнете към пазара, отколкото стоически да преживявате всичко, което се случва.
8. Препоръчваме диверсифициран портфейл от инвестиционни фондове.
Ако става въпрос за диверсифициране между пари в брой, облигации, акции, алтернативни стратегии, суровини или ценни метали, съветът е добър. Но ако става въпрос за диверсифициране в различни фондове с имена, от които би следвало да се преценява в какво инвестират, може би не е чак толкова добър. Често имената на фондовете са маркетингов трик и само по тях не може да се разбере в какво точно инвестират.
9. Трябва да изберете най-добрата компания.
Въпреки че се смята, че добрите компании носят печалбата на инвеститорите, всъщност последните са резултат до голяма степен на избора на печеливш сегмент, а не толкова от подбирането на най-добрата компания в него.
10. Акциите се представят по-добре от останалите инвестиционни активи в дългосрочен период от време.
Трябва и дефиниция на определението дълъг период и е важен момента, в който влезете. Ако влезете в даден момент и последват 10 години на спад, колко време трябва да чакате, за да избиете това понижение и да реализирате доход, по-голям от алтернативния за времето на чакане и да компенсирате и инфлацията.