Страните от Г-20 са постигнали днес на срещата си в Южна Корея историческо споразумение за реформа на управлението на Международния валутен фонд (МВФ). Това заяви неговият генерален директор Доминик Строс-Кан, цитиран от Франс прес.

Става въпрос за най-важната реформа, приемана някога в историята на фонда, подчерта той. Това все още е предложение, което трябва да бъде представено на Административния съвет. Той ще се събере в началото на ноември. В съвета ще заседават десетте най-големи акционери - САЩ, Япония, четири европейски страни (Франция, Германия, Великобритания и Италия) и групата БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай), добави Строс-Кан.

Страните от Г-20 са постигнали и споразумение за реформа на системата за регулация на банките и финансовите институции, обвинени, че са провокирали кризата от 2008/2009 година, съобщи АФП, като се позова на делегат на срещата на финансовите министри и централните банкери от Г-20 в Кьонджу няколко часа преди края й.

Страните с нововъзникващи пазарни икономики ще получат по-силен глас в Международния валутен фонд (МВФ), предаде Ройтерс. Това се възприема като отражение на изместването на световната сила от развитите държави. Според споразумението над 6% от правата за гласуване във фонда ще преминат към динамично развиващите се страни като Китай, който ще стане третата по големина държава членка на 187-членния МВФ, съобщиха източници.

Европа ще отстъпи две от осемте или деветте места, които в даден момент контролира в Изпълнителния съвет на МВФ, а съветът ще продължи да има 24 членове. Намаляването на европейското представителство е по-малко, отколкото САЩ си бяха поставили за цел, отбелязва Ройтерс.

В замяна Вашингтон, който държи 17.67% от квотите в МВФ, ще запази ветото си върху най-важните решения на фонда. Тези решения ще продължат да изискват супер мнозинство от 85 процента, според източниците.

"Това допринася за най-голямата в историята реформа в управлението на институцията", заяви пред журналисти управляващият директор на МВФ Доминик Строс-Кан.

Представителите на водещите в света икономики на страните от Г-20 днес решиха да се въздържат от поставянето на конкретни цели, насочени към намаляване на дисбалансите в глобалната търговия, съобщиха преговарящи от групата, цитирани от ДПА.

Решението означава, че предложението на финансовия министър на САЩ Тимъти Гайтнър не е било взето под внимание. Той настояваше Г-20 да определи праг от 4 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на една страна за "устойчиви" търговски излишъци и дефицити.

Страните от Г-20 днес се споразумяха да намалят дисбалансите в световната търговия и да избегнат евентуална валутна "война", предадоха световните агенции.

По-конкретно водещите в света развити и развиващите се държави се ангажираха да ограничат дисбалансите по текущите си сметки и да се въздържат от намеса за обезценяване на националните валути, се посочва в комюникето, публикувано след двудневната среща на финансовите министри и централните банкери от Г-20 в южнокорейския град Кьонджу.

Източник: БТА