Щатските индивидуални инвеститори се връщат отново към фондовите пазари, следствие на достигнатите нови най-високи стойности на индексите от над две години насам. Специалисти обаче предупреждават „бичи настроените" инвеститори да помислят много добре преди да скочат обратно към пазара.

Причината за наблюдаваното силно повишение на индексите са по няколко направления. От една страна той се предопредели от наливането от страна на ФЕД на средства в икономиката с обратно изкупуване на облигации, а от друга от добрите корпоративни отчети.

Тези фактори допринесоха за ръст на широкия индикатор S&P 500 със 17% до нива последно виждани през 2008 година преди кризата, стартирала с банкрута на Lehman Brothers.

До голяма степен инвестициите на фондовите пазари се предопределят и от рекордно ниските лихви. Всички тези фактори обаче, вече са заложени в нивата на акциите, а за да продължи ръста след наблюдаваното силно повишение, ще са необходими по-нататъшни потвърждения.

Те трябва да дойдат, както по отношение на завишение на вече високите очаквания за резултатите на щатските компании, така и по отношение на макроикономическите показатели.

Какви обаче са перспективите?

От една страна програмата за стимулиране на ФЕД се очаква да се изчерпа и изчезне в скоро време при първите признаци за стабилен растеж.

От друга, при първите по-сериозни симптоми за инфлация в страната, най-вероятно в началото на следващата година, може да станем свидетели на постепенно повишение на лихвите.

На следващо място на компаниите ще им е все по-трудно да посрещат (което няма да е достатъчно за по-нататъшен ръст) и да превишават високите очаквания на инвеститорите.

На щатската икономика пък се очаква да и е трудно, а може би дори невъзможно да заработи при такива темпове, при които да генерира траен и значителен ръст на заетостта и да се стимулират по този начин резултатите на компаниите.

В същото време „бичите настроения" сред инвеститорите започват да достигат пикови нива, което е тревожен сигнал за бъдещето на индексите.

Според изследване на Американската асоциация на индивидуалните инвеститори, 48% са бичи настроени, или най-много от февруари 2007 година насам. Мечи настроените инвеститори са едва 27%, или най-малко от януари 2006-та година.

Съществува и сериозна опасност по линия на „прегряване на развиващите се пазари", на фона на силния прилив на капитали към тези пазари, което може да е сериозна заплаха пред стабилното развитие на пазара.