Взеха проби от АМ Тракия
Представители на бургаското акционерно дружество "Пътни строежи" взеха проби от автомагистрала "Тракия".
Вземането на проби беше по настояване на депутати от "Коалиция за България" и в присъствието на фирмата изпълнител, фирмата консултант и ДНСК. Резултатите трябва да бъдат готови след около месец, увериха от фирмата, избрана с конкурс.
Ако бъдат установени нарушения в насипния материал, който се полага на магистралата, ще бъде разпоредено те да бъдат отстранени и ще се търси отговорност от виновните лица.
Пробите бяха взети на трасето под тежестта на 20 тонен камион. Според инженер Нела Вълчева от "Пътни строежи" АД-Бургас резултатите трябва да покажат носимоспособността на материала, протичане и източване, зърнометричен състав, естественото водно съдържание, индекса на пластичност и други, посочени в техническата спецификация на пътната агенция.
Според Веселина Христова, ръководител на екипа на фирмата консултант "Риск инженеринг", качеството на влаганите материали е проверявано и отговаря на всичките изисквания на техническата спецификация. Заподозреният като негоден материал - пепелта от рудниците в Димитровград, е изследван както се изследва материал за направа на насип - многократно, обясни Христова. Според нея този материал не би компрометирал строежа на автомагистрала "Тракия".
Без отговор останаха въпросите колко ще струва изследването на пробите и откога фирмата изпълнител не е получавала средства за строежа на лот 2 от магистралата.
Преди месец от БСП поискаха оставката на министър Росен Плевнелиев, защото, според тях, 32-километровата отсечка на автомагистрала "Тракия" от Стара до Нова Загора се строяла върху пепел. Според социалистите основата на аутобана се изгражда от остатъчна пепел от мини, вместо от инертни материали.
От строителното министерство тогава нарекоха тези обвинения "безпочвени и несериозни".
От Агенция „Пътна инфраструктура" (АПИ) пък заявиха, че ако се установи, че са вложени некачествени материали при строежа на магистрала „Тракия", те ще бъдат премахнати.
Източник: БТА