Негативни нагласи за долара
Най-добре представящите се облигационни портфолио-мениджъри залагат дългосрочно срещу щатския долар, дори и на фона на поскъпването на валутата с 4% от края на миналия месец.
Инвеститорите са убедени, че зелените пари ще поевтинеят спрямо кошница от валути на развиващите се страни, както и срещу определени валути на развити страни, като тези на Австралия и Норвегия, коментира Бил Грос, мениджър във фонда Pimco Total Return Fund, управляващ активи на стойност 241 млрд. долара.
„Дългосрочния фундамент изглежда лош за долара", според Алесио де Лонгис, валутен стратег в New York for OppenheimerFunds.
Щатската валута може да поскъпва от време на време, но това няма да е трайна тенденция, коментират и други анализатори, като Даниел Фъс от Loomis Sayles & Co. И Майкъл Хасенстаб от Templeton Global Bond Fund, цитирани от Bloomberg.
Като цяло прогнозите са за засилен интерес към развиващите се пазари през следващите няколко години, вследствие на ускорения ръст на икономиките им, което да доведе до силен интерес и към валутите им.
По-високите лихви, които се очакват да са в развиващите се страни, като следствие от борбата на централните им банки срещу инфлацията, се очаква да са друг фактор в подкрепа на техните валути спрямо долара.
Доларът отбеляза понижение от 12% през последната една година спрямо кошница от шест основни валути, дори и сред поскъпването му с 4.1% от 29-ти април, когато достигна най-ниското си ниво от три години.
Според Майкъл Гомез от Pimco, азиатските валути са само в началото на многогодишен възходящ тренд спрямо долара.
Развиващите се икономики в Азия се очаква да регистрират ръст от 8.4% през тази година, в сравнение с 2.8% за САЩ, прогнозираха от МВФ през изминалия месец. Юанът е поскъпнал с 5.1% спрямо долара през последната една година.
Повечето от световните специалисти прогнозират, че китайската валута ще е конвертируема до 2016 година, като 50% смятат, че тя ще се присъедини към долара, йената и еврото като резервни валута.
Взаимовръзката с китайската икономика на страни, като Южна Корея и Малайзия ще ги принуди и те да позволят на местните си валути да поскъпват спрямо щатската такава.