Пазарът очаква интервенция на японската банка
Йената регистрира понижение спрямо повечето от основните валути, следствие на спекулациите, че централната банка на страната ще се намеси и ще интервенира в посока на обезценка на валутата си.
Доларът се повиши до 77.30 йени, след като вчера тества, но не успя да преодолее трайно постигнато си през март дъно при 76.40 йени за един щатски долар.
Притесненията на правителството са, че скъпата японска валута ще засегне експортноориентираните компании, както и ще затрудни възстановяването на страната след природните катаклизми.
Последната интервенция на Япония бе на 18-ти март, като тя бе осъществена съвместно и с подкрепата на страните от Г-7.
Интервенциите на японската централна банка обаче, не се славят с големи постижения, като само са успявали временно да забавят поскъпването на японската валута спрямо долара.
Японската валута поевтиня спрямо еврото за пръв път от пет дни насам, след като финансовият министър на страната заяви, че валутата й е надценена и следи пазара отблизо.
Еврото се повиши до 110.31 йени, на фона на 110.03 късно снощи.
Швейцарският франк продължи да чупи нови рекорди спрямо долара, като поскъпна за четвърти пореден ден. Опасенията в момента са, че споразумението за съкращаване на щатските правителствени разходи ще доведе до забавяне на щатската икономика.
Доларът поевтиня до 0.7810 от 0.7836 късно снощи, след като вчера регистрира най-ниска стойност в историята си от 0.7731.
Търсенето на щатски долари бе слабо, следствие на очакванията споразумението между Барак Обама и лидерите в конгреса за повишаване на дълговия таван и ограничаване на правителствените разходи да доведат до забавяне в ръста на щатската икономика.
Одобреното повишение на дълговия таван бе в размер на 2.1 трлн. долара, а намалението във федералните разходи - 2.4 трлн. долара.
Австралийският долар поевтиня до 1.0924 спрямо щатския от 1.0971 вчера. Най-високата стойност от двойката, достигната вчера, бе при ниво от 1.1008.
Източник: Fx1.bg