Европа ще бъде напомпана с долари
Петте най- големи централни банки в света обединяват усилията си в борбата с дълговата криза. Те ще „напомпат" Европа с долари под формата на допълнителни тримесечни кредити, които да предотвратят проблемите с ликвидността.
Това ще реши само един малък проблем, но няма да затвори въпроса за кризата, смятат експерти, цитирани от електронното издание „Газета".
Едно от най-големите решения за борба с дълговата криза бе взето вчера вечерта на срещата на петте водещи централни банки- Европейската централна банка (ЕЦБ), Фед и централните банки на Англия, Япония и Швейцария, които ще проведат три търга за предоставяне на тримесечни доларови кредити- на 12 октомври, 9 ноември и 7 декември. Кредитите ще бъдат обезпечени с ценни книжа.
Тъй като Фед няма да работи непосредствено с банките, ЕЦБ ще поеме ролята на контрагент, което ще намали риска за американския регулатор. Решението бе приветствано от ръководителя на ЕЦБ Жан- Клод Трише.
Тази мярка трябва да предотврати недостига на доларова ликвидност, която назрява с ръста на недоверието в европейския банков пазар. За година европейските банки са загубили достъп до около 700 млрд. долара краткосрочни междубанкови заеми по оценката на JP Morgan Chase и CreditSights, тъй като фондовете на САЩ се уплашиха от гръцките проблеми.
Това принуди европейските банки да се обърнат към Близкия изток, тъй като доларовото финансиране им е необходимо за погасяване на своите собствени заеми и кредитирането на американски компании и физически лица.
Пазарът реагира положително на новината, като тази сутрин едно евро се разменя 1.3855 долара. Европейските фондови пазари затвориха с растеж, най-осезаем при френските банки: BNP Paribas прибави 15%, Crédit Agricole - 8%, Societe Generale - 7.4%.
„Очевидно ЕЦБ действа изпреварващо, опитвайки се да изпревари възможната паника на пазарите", коментира Адриан Милър от Miller Tabak Roberts Securities .
„Напрежението на пазарите заради дълговата криза вече се уталожва. Увеличаването на финансирането е добър начин централните банки да покажат, че напипват пулса на пазарите", заяви и главният икономист на Bank of Tokyo - Mitsubishi UFJ Крис Рапкей.
Не липсват и скептици: „Това решение не решава нищо и може да помогне на банките само в близките няколко месеца", бе коментарът на Джефри Ю от UBS.
В тази връзка днес за първи път американският финансов министър Тимъти Гайтнър ще присъства на заседанието на европейските финансови министри (Екофин).
Той пристигна усмихнат във Вроцлав (Полша), където ще се проведе срещата, заедно с френския си колега Франсоа Бароан, съобщи Франс прес.
На срещата министрите ще се опитат да преодолеят пречките пред прилагането на втория план за помощ в Атина в размер на близо 160 млрд. евро.