Защо вземаме грешни решения?
Бихевиористичните финанси е наука, която се опитва да разбере какво кара инвеститорите да вземат решенията, които вземат.
Все повече експерти обръщат внимание на тази наука, която се опитва да си обясни начина на действие на мозъка на хората, занимаващи се с финанси.
Един от най-важните въпроси е защо хората грешат?
Ето кои са 7-те причини да вземате грешни решения:
Мислите си, че сте много добър
Прекалената увереност в това, че можете да предричате движението на пазара е една от най-очевидните грешки.
Прекалено уверените хора обикновено не диверсифицират достатъчно и са по-уязвими от волатилността, казват експерти.
Не искате да губите
Отказът да приемете загуба, може да доведе до още по-голяма загуба. Например – една от вашите инвестиции е надолу с 20%. Може би най-доброто решение е да приемете тази загуба и да продължите напред.
Много хора обаче не искат да приемат това и си казват, че цената на акциите може да се върне нагоре.
Това обаче често води до увеличаване на загубата ви. Това поведение е близко до това на пристрастения към хазарт човек, който губи, но продължава да залага с надеждата да дойде печелившия зар.
Помните минали грешки
Това как ще търгувате в бъдеще зависи от това как сте търгували в миналото.
Пример: Продавате акция с 20% печалба и гледате как цената й продължава да се покачва. Тогава си казвате „Трябваше да изчакам още“.
Така следващият път ще се полакомите за още. Всяка грешка води до съжаление, но не позволявайте на това съжаление да мисли вместо вас.
Склонността ви на риск се променя с пазара
Вашата склонност към риск трябва да се диктува от личните ви обстоятелства и от конкретния ви портфейл. Когато пазарите падат и вашата склонност към риск може също да намалява и обратното да станете напълно безразсъдни в период на печалби.
Така често инвеститорът да купува на висока цена и продава на ниска.
Мислите, че миналото е индикатор на бъдещето
Например, дадена компания обявява печалби в поредица от тримесечия. Мислите, че и при следващото ще е така, но не сте прави.
Не знаете как да се справите с нови неща
Пример: правите инвестиционно решение на базата на информация, която имате в момента. По-късно, научавате други важни новини. Но вместо да анализирате наново ситуацията, вие просто правите нов прочит на стария анализ. Това обаче вече може да не е достатъчно.
Винаги имате извинение
Хората обичат да си намират извинения за провала. Това е вид защитен механизъм. Ето няколко чести типа извинения:
- от вида „ако само“: Например, ако само .... не се бе случило, то щях да постъпя другояче.
- от вида „бях почти прав“: Все пак „почти прав“ не е същото като „прав“.
- от вида „още не е дошъл моментът“: За съжаление пазарът може да се задържи в ужасно състояние доста по-дълго време, отколкото вие може да се задължите в платежоспособно състояние.
- „кучето ми изяде доклада“