Шефът на Лукойл: Изпращам сина си в Сибир като обикновен работник
Делото на живота на Вагит Алекперов е "Лукойл". Той не се съмнява къде да инвестира своите свободни средства и постоянно купува акции на компанията, която ръководи почти 20 години, пише "Ведомости", цитирана от БГНЕС.
Сега Алекперов подготвя наследник и твърди, че неговото място ще заеме само човек от компанията.
Синът си Юсуф, той е решил да направи истински "нефтяник" - след завършването на висшето си образование младежът ще прекара няколко години, работейки на находищата в Западен Сибир.
На въпрос колко години планира да остане начело на концерна, Алекперов с усмивка отговаря: "Няма да ви кажа". Попитан дали ще остави компанията на сина си, той отговаря: "Не естествено...Той трябва да премине през всички стадии на нашия бизнес. И даже след много време той няма да може да се разпорежда с моите акции. Всичко съм предвидил. Не искам да има рискове за него и за компанията. С акциите ще се разпорежда борда на директорите и моят син знае това".
Алекперов смята да изпрати сина си след завършване на университета "Губкин" в Западен Сибир, където да поработи най-малко 2-3 години – от работник до определено ниво. А дали синът му е съгласен с това, Алекперов отсича: "Естествено. За моя радост, той не се страхува от мръсна работа".
Алекперов коментира още, че не очаква да има втора или трета вълна на кризата.
Президентът на "Лукойл" е убеден, че цената от 110-120 долара за барел петрол е справедлива. "Участвам в много форуми. Неотдавна бях във Виена и се срещнах с редица министри от ОПЕК. По-голямата част от анализаторите и държавните мъже на страните, които произвеждат основното количество петрол в света, са склонни да смятат, че коридорът от 110-120 долара за барел е обективен", заяви той, добавяйки, че днес търсенето и предлагането е балансирано.
Но Алекперов е убеден, че цената на петрола не трябва да се разглежда само през тази призма, но и през призмата, колко пари се влагат за добива на нефт и колко струват алтернативите.
"Европа днес активно развива алтернативната енергетика, а тя за момента е скъпа. Убеден съм, че тази цифра – 110-120 долара – ще даде възможност на Русия, като голям износител на петрол и газ, да има финансова възглавница. Тя ще помогне да се нивелират негативните явления, които могат да се случат в световната икономика", добавя той.
Алекперов оценява като интересен, особено от технологична гледна точка американския пазар на шистов газ. "Но днес смятаме, че пазарът на шистов газ, особено пазара на земя в Америка, е надценен. В тези проекти трябваше да се инвестира преди 4-5 години, а сега са надценени", смята той, без да разкрива повече подробности за плановете на "Лукойл" за придобиване на активи в чужбина.