Мистериозен щатски инвеститор пренарежда картите за “Белене”
Нов играч пренарежда картите по най-големия проект в България от последните десетилетия - АЕЦ "Белене". Последните няколко седмици стана ясно, че Втора атомна вече се е сдобила с така желания голям кандидат-инвеститор, съобщава в. Стандарт. И това не е "Росатом", която вече две години предлага да финансира изцяло строежа срещу дял в централата или под формата на заем. Не е и голяма западноевропейска компания, за която мечтаеше родното правителство.
Оказа се, че пари в "Белене" иска да влага американски пенсионен фонд, твърдят експерти, близки до развитието на проекта.
Американците, чието име все още се пази в тайна, са готови да извадят милиарди за Втора атомна, показват сметките. Те били готови да вземат 20% от централата. По груби сметки това означава, че компанията трябва да извади поне 1 млрд. евро за пакета, тъй като в последните няколко години като цена на цялото строителство от българска страна се спряга цифрата 5 млрд. евро, а от руска - 6.3 млрд. евро.
В същото време обаче фондът предлага да финансира и дела на НЕК в проекта, който е 51%. Това пък значи, че компанията ще трябва да извади поне още 2 млрд. евро, тъй като вложените вече от НЕК пари в "Белене" се изчисляват на над 1 млрд. Едва ли някой би спекулирал с участието си в такъв проект, при положение че става дума за сериозни суми, коментират финансови анализатори.
Утре, когато вицепремиерът Симеон Дянков и икономическият министър Трайчо Трайков седнат на масата за преговори с руския енергиен министър Сергей Шматко, те ще държат в ръцете си нов, и то силен коз - американския пенсионен фонд. При наличието на голям западен инвеститор, който не ни е доведен от "Росатом", като финландската корпорация "Фортум" и френската компания "Алтран", сега вече нашите министри ще преговарят с Шматко от съвсем друга позиция. И по всичко личи, че това ще е черешката на тортата на тройната министерска визита в Москва, твърдят близки до развитието на проекта за Втора атомна.
Около новия кандидат-инвеститор обаче има доста неизвестни. Сред тях е, че никой засега не желае да назове името му. Сред скептиците дори се прокарват съмнения, че мистериозният инвеститор може да не е съвсем американски. В САЩ има доста руски капитали и не е изключено с такива да е зареден и въпросният пенсионен фонд. Още повече че и самата компания "Росатом" развива активна дейност в САЩ.
В енергийния пазарлък може да бъде вкаран и проектът "Бургас - Александруполис". Въпреки обявеното оттегляне на България темата още е гореща. Ситуацията може да се оприличи на подадена оставка, която все още никой не е приел. Засега е ясно, че цената за тази оставка ще бъде платена. В бюджета за 2012 г. са заложени малко над 6 млн. евро, които страната ни дължи на международната проектна компания "Транс Балкан Пайплайн". Т.е. сметките ни с нея ще бъдат разчистени. Това обаче не означава, че оставката ни автоматично се приема. Това трябва да решат останалите участници в проекта - Русия и Гърция. За да бъде това безболезнено за България, ще трябва да се погрижат Дянков, Трайков и Московски, смятат от родния енергиен бранш.