Златото губи 5% от стойността си вчера
Златото загуби 5% от стойността си вчера след изказване на председателя на Фед Бен Бернанке, в което той намекна, че третата програма за обратно изкупуване на облигации с цел стимулиране на икономиката не е наложителна на този етап.
Подобен спад в цената на благородния метал е имало само 29 пъти от 1980 година насам според статистиката на Bespokeinvest.
Средното представяне на благородния метал в следващия ден на понижение по-голямо от 5% е било ново поевтиняване от 0.55%, а ръст е регистриран в 46% от случаите. През следващата седмица, металът е регистрирал минимално повишение от 0.24%, но положително представяне е имало едва в 46% от случаите.
Днес цената на благородния метал е върнала част от изгубеното, като се търгува с повишение от 6.5 долара, или 0.4%, при ниво от 1 717 долара за унция.
В известна степен обяснение за спада се дава и от поскъпването на щатския долар спрямо останалите основни валути.
Еврото се понижи до нива от около 1.3320, или с над цент спрямо вчерашните си нива на търговия по същото време.
Доларът поскъпна спрямо йената до нива на търговия над 81 и тества, но не съумя да преодолее, постигнатия си миналата седмица връх при 81.48.
Щатската валута поскъпна и спрямо швейцарския франк, спрямо който отново се върна при нива на търговия от над 0.90.
Една от малкото валути, спрямо които доларът не намира пътя нагоре, е британският паунд. Паундът се търгува трайно над 1.5900 и отказва да поеме в посока надолу подобно на останалите основни валути.
Доларът проявява слабост и спрямо канадския с съименник, благодарение на високите цени на петрола и останалите основни суровини.
След понижението на щатските индекси вчера, днес фючърсите им отново сочат отваряне на червено, след като индексът на сините чипове Dow Jones не съумя да се задържи над психологическото ниво от 13 000 пункта и се оттласна надолу.
Петролът се търгува на нива, близки до 107 долара за барел с доставка през април, докато петролът тип Брент се търгува при нива от 122.7 долара за барел.