Йената губи спрямо всички основни валути
Йената се понижи спрямо повечето основни валути преди данните за продажба на жилища през изминалия месец, които се очаква да регистрират ръст и да намалят търсенето на „спасителни валути“.
Щатската валута регистрира първото си поскъпване от три дни спрямо йената.
„Харесваме идеята за поскъпване на долара през годината“, коментира Имре Шпайцер, стратег в Westpac Banking Corp., цитиран от Bloomberg. “Налице е съществена разлика между състоянието и възстановяването на САЩ и Япония“, допълва той.
Йената се понижи с 0.3% спрямо долара до 82.80 йени, като моментно регистрира най-ниска стойност от 82.51.
Продажбите на нови жилища в САЩ се очаква да са се повишили до 325 000 на годишна база през февруари, в сравнение с 321 000 предходния месец. Това би бил най-ускореният темп от декември 2010 насам.
Щатската икономика се очаква да регистрира ръст от 3% през тази година, като перспективите пред нея са се подобрили значително през последните осем месеца.
От Barclays Plc препоръчаха на инвеститорите да залагат на поскъпване на долара спрямо японската йена. От там очакват поскъпване и на австралийския долар спрямо японските пари.
Юанът се повиши с 0.34% през тази седмица до 6.3010 юана за долар.
Акциите в Хонконг отбелязаха най-голямото си седмично понижение от четири месеца насам след изненадващ спад в печалбата на китайската банка Agricultural Bank of China, което допълнително повиши притесненията за развитието на втората най-голяма световна икономика.
Петролът регистрира поскъпване, като суровия се повиши с 0.4 долара до ниво от 105.75 долара за барел с доставка през април. Златото се търгува при нива около 1 645 долара за унция.