Промива ли мозъците ни маркетингът? За да ни отговори с чисто сърце, маркетинговата компания Ion Interactive провежда малък тест. Тя търсила най-доброто визуално представяне на играта Thirst of Night, която се състои в това да възстановите вампирска цивилизация. Били представени три изображения пред аудитория от мъже между 18 и 40 години, всички запалени геймъри:

Без изненада- победата е за вампирката с пищна гръд и голямо деколте. Но това, което надминало очакванията е, че изображението накарало цели 95% от запитаните да обърнат внимание на играта.

Наистина ли действаме толкова първосигнално? Според психолога Роджър Дули тази техника не работи във всички ситуации, защото провокираният чрез нея интерес е ... краткотраен. Според списание Neuroscience Marketing, женствените образи провокират нетърпение у мъжете- сексапилните женски образи постигат най-добри резултати, когато залогът е незабавен- да играеш или не, да купиш или не. „Като една кола, в която да се качиш и да заминеш незабавно“, пише изданието. Напротив- за реклама на нещо дългосрочно като застраховка Живот или ипотечен кредит, подобна реклама би имала обратен ефект.

Що се отнася за вампирката, за която говорим, Роджър Дули коментира, че в случая успехът на изображението се дължи на няколко причини- ориентацията на погледа, цялото тяло и накрая бюста са насочени към бутона „Play now”, карайки несъзнателно и зрителя да погледне натам.

Все пак статията завършва с нотка на оптимизъм- тази техника, която психолозите наричат Boot, може да бъде ползвана и за благородни цели. Проучванията показват, че еротичните стимули правят мъжете по-щедри.

Извън това, изследването се присъединява към няколко досега, които обръщат внимание на нелоялната стратегия на брандовете. През 2011 г. Business Insider изрази тревога от техниките, използвани от компаниите, за да накарат децата да се привържат към тяхната марка. Причина за това има: изследванията показват, че 53% от възрастните и 56% от тинейджърите продължават да ползват тези марки, които помнят още от детинство.