МВФ: Възстановяването остава много крехко
Управляващата директорка на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард заяви днес, че световната икономика се опитва да излезе от дълбоката рецесия, но възстановяването остава много крехко, по-специално в Европа, предаде Асошиейтед прес, цитиран от БТА.
Лагард предупреди развити страни като Съединените щати и големите европейски държави да не правят прекалено бързо съкращения на държавните разходи, тъй като това може да влоши нещата, а не да ги подобри. В предварително разпространен текст на изказване на Лагард пред годишното събрание на Асошиейтед прес е посочено, че колебанията в Европа могат да поставят в опасност икономиката и заетостта на САЩ. "Америка има голям дял в развитието на Европа и останалата част от света", посочва тя. Според нея е важно да продължат и да се разширят спасителните програми в еврозоната в подкрепа на силно задлъжнелите страни от валутния съюз.
Лагард изтъква, че управляваният от нея МВФ е против разпадане на еврозоната заради оттегляне на някои от по-слабите страни. Ръководителката на фонда призова развитите страни да засилят "защитната стена" за по-добро противопоставяне на финансови сътресения като в Гърция и някои други страни от еврозоната. "Определено се нуждаем от повече ресурси", подчерта Кристин Лагард, без да уточни колко още средства са необходими.
Управляващата директорка на фонда поиска САЩ да подкрепят усилията на МВФ за увеличаване на финансовите ресурси, предаде Франс прес. В предварително разпространения текст на изказването й е посочено, че "е настъпил часът страните по света да се обединят отново срещу голямо икономическо предизвикателство, като САЩ са първостепенни партньори".
"Както всички знаете, в селскостопанска Америка има силна традиция всички съседи да се обединят при строежа на плевни", обясни тя. "Поуката е проста: заедно, общността може да направи това, което отделният индивид не може, а всички имат полза от това. Би трябвало да помислим да съберем в едно световните ресурси именно за тази цел", допълни Лагард.
През 2009 година САЩ бяха първите, които утроиха участието си в кредитните ресурси на МВФ, но днес се колебаят да предоставят повече средства, отбелязва АФП.