София най-слабо активен пазар по отношение на брой на сделките на 100 души
Когато става въпрос за пазара на недвижими имоти, най-често се говори за състоянието му в столицата. И това не е случайно предвид на факта, че в София се сключват най-много сделки и това е най-населеният град в страната.
За изминалата година в столицата са се сключили общо 20 598 сделки с недвижими имоти. Интересен е фактът, че традиционно слабото за пазара четвърто тримесечие е било второто най-силно през годината.
През последните три месеца в столицата са се сключили общо 6 045 имотни сделки, като тримесечието отстъпва единствено на второто, когато са били сключени 6 938 сделки.
За сравнение през третото тримесечие на годината са били сключени 3 971 броя сделки, според данни на Агенцията по вписванията.
Когато погледнем върху броя на сделките под друг ъгъл обаче, отнесен на броя на населението на големите градове, оказва се, че софийския имотен пазар далеч не е най-активния.
Нещо повече, с процентът си от 1.7 – броят на сделките към населението на София, градът е най-слабо активния в сравнение с останалите големи градове с население над 100 000 души.
* Агенция по вписвания
Първото място в класацията по този критерий се заема от Плевен, където броят на сделките съотнесен с населението му възлиза на цели 7.2%, или казано по друг начин един от всеки 14 жителя на града е сключил сделка с недвижим имот през изминалата година.
На второ място изненадващо е Русе с 4.3%, следван от Пловдив с 3.56% и Стара Загора с 3.43%. В класацията преди София се нареждат Варна и Бургас с 3.02% 2.98%.
Може би зад изключително високата активност в по-малките градове се крие значително по-силното понижение в цените на имотите от техните пикове преди четири години, както и относително по-ниските им в абсолютна стойност цени.
Едно сравнение сочи, че Плевен и Русе са били двата града с най-ниски цени на имотите по отношение на сключените през изминалата година сделки със средни нива на сделките при 29 000 и 31 000 евро.