Бикове и мечки прогнозират поскъпване на долара
Общото между инвеститорите, бичи и мечи настроени за развитието на щатската икономика, са очакванията за поскъпване на долара.
Опасенията, че европейската дългова криза ще застраши световната икономика и нейното представяне, са основна причина за прогнози за поскъпване на най-подценената валута в света – щатския долар, според анализатори, цитирани от Bloomberg.
Стратезите, които през ноември прогнозираха поевтиняване на долара спрямо основните валути, сега очакват поскъпването на зелените пари до края на годината.
На фона на отслабването на долара спрямо 16 от най-активно търгуваните валути, с изключение на мексиканското песо, през последното десетилетие, той е поскъпнал спрямо 13 от тях от февруари насам.
Бичи настроените за щатската икономика анализатори смятат, че щатската валута ще се облагодетелства от стабилността на икономиката и ръста в заетостта.
Най-голямата световна икономика се очаква да отбележи ръст от 2.3% през тази година на фона на 1.26% за развитите страни от Г-10.
Щатската валута също така се очаква да поскъпне и при евентуално забавяне на световния ръст поради европейската дългова криза, предвид на търсенето й като спасителна валута в моменти на криза.
“Станахме по-положително настроени към долара, поради перспективите за подобрение на щатската икономика“, коментира Кен Диксън, стратег в Standard Life Investments, цитиран от Bloomberg. “Налице са и допълнителни фактори, подкрепящи долара, каквито са проблемите на периферните страни в ЕС“, допълва анализаторът.
Вторият най-голям инвестиционен мениджър в Шотландия е положително настроен и спрямо йената, и еврото.
Зелените пари могат да поскъпнат с 9% до 1.20 спрямо еврото през следващите шест месеца, прогнозира още Диксън.
Средните прогнози на валутните анализатори са за поскъпване на долара до 1.30 спрямо еврото до края на годината и 84 йени през същия период.
За сравнение през ноември очакванията бяха за 1.41 долара за евро и 80 йени за долар.
Търсенето на долари е подкрепяно от японската и швейцарската централни банки, като и двете страни се опитват да предпазят износителите си срещу поевтиняването на щатската валута.
Япония интервенира редовно на валутните пазари след поскъпването с 60% на националната й валута през последното десетилетие. Йената достигна исторически минимум спрямо долара при ниво от 75.35 йени през октомври, след което загуби 8% от стойността си.