Може ли да се разчита на съветите на инвестиционните банки?
Тези, които смятат да разчитат на съветите на големите инвестиционни банки, смятани за професионалисти в сферата на инвестициите, да помислят пак.
Последният пример в това отношение е коментарът, който направиха в края на март от една от водещите щатски банки Goldman Sachs относно щатския пазар.
На 21 март главният стратег на банката Питър Опенхаймер обяви, че моментът е най-добър за инвестиции в щатски акции от едно поколение. Тогава индексът S&P 500 се търгуваше при нива от над 1 400 пункта.
За да обоснове мнението си, Опенхаймер сравни акциите с облигациите, като според него първите бяха относително най-евтини съобразно темповете им на ръст.
Нещо повече, в последния е-mail към своите клиенти от края на миналата седмица от същата инвестиционна банка препоръчват на инвеститорите да скъсяват широкия индекс, който тогава е бил при нива от 1 351 пункта.
От банката прогнозират понижение на показателя от 5%, което би го отвело при нива от под 1 290 пункта. За сравнение индексът се търгува при нива от около 1 325 в момента.
Всичко това трябва да покаже на инвеститорите, че дори и най-големите не са застраховани от грешка, а търговията на финансовите пазари далеч не е толкова проста, колкото изглежда.
Другият извод, който се налага, е, че следването на чужди съвети, дори и на професионалисти не е гаранция за успех.
По-притеснителното е, че тази препоръка е била дадена само на частните клиенти и за „вътрешно ползване“. На практика се получава така че банката призовава широката публика да купува, като в същото време съветва своите клиенти да скъсяват.