Кредитната карта - "скъпо удоволствие" за българина
Кредитната карта у нас си остава „скъпо удоволствие“. Едва 12% от българите имат такава, показа скорошно проучване на Евробарометър, поръчано от БНТ.
Българинът предпочита да използва дебитна пред кредитна карта, сочи още статистиката. 1 048 764 – толкова са кредитните карти у нас срещу 6 202 868 дебитни.
И въпреки че данните показват тенденция на нарастване – 18% от имащи кредитна карта са се сдобили с нея в рамките на последните 5 години – все още сме далече от Люксембург, където близо 90% от хората ползват тази услуга на банките.
Според проучване на profit.bg, у нас кредитната карта се използва най-често за плащане на стоки и услуги. Скорост набира и онлайн пазаруването заради изискванията на повечето чужди сайтове шопингът да става с кредитна карта.
Не са малко и хората, които теглят кеш. В края на миналата година всеки втори е прибягвал до тази услуга, като най-често парите се използват за плащането на сметки и купуването на храна.
Именно тегленето на пари от кредитната карта „за да изкарам месеца“ води след себе си и една друга тенденция – голяма част от ползващите тази услуга плащат само минималната си месечна вноска. Което обаче не води до намаляване на главницата, а само до плащането на лихви.
Основната причина българинът да не притежава кредитна карта е мнението, че лихвите по нея са много високи, сочи още проучването на profit.bg. Притеснява се и от размера на годишната такса за обслужване, която се движи в рамките на 30-50 лв.
Друга част от хората пък се съмняват в кредитната си дисциплина и смятат този тип банкова услуга за лесен източник на пари, които впоследствие трудно се връщат.
Специалистите съветват, ако все пак решите да станете притежател на кредитна карта, внимателно да проверите какви са лихвеният процент, гратисният период за връщане на парите, годишната такса за обслужване и таксата за теглена на пари в брой.