Всяка година милиони хора посещават курортите, за да си почиват, да се изкъпят, попекат или лекуват с минерални води. Но светът е изменчив и там, където вчера е кипял живот, сега стоят само безмълвни руини. Представяме ви десет курорта, от чиято някогашна слава са останали само руини и призраци:

Вароша

Фамагуста, Северен Кипър

През 1974 г. турските войски окупират пристанищния град Фамагуста и напълно блокират Вароша- процъфтяващ курорт на брега на брега на морето, на който почиват знаменитости като Елизабе Тейлър и Ричард Бъртън. И до днес тези места остават затворени както за низвергнатите гърци, живели някога там, така и за чуждестранните журналисти. Времето във Вароша е спряло, сградите постепенно се рушат, а асфалтът се напуква, магазините отдавна са останали без витрини, а къщите- без прозорци.

Вижте още: Съоръженията от Атина 2004 се рушат (снимки)

Prora Nazi Resort

Германия

В края на 30-те години на миналото столетие на северното крайбрежие на Германия се появява курорт, предназначен за нацистите. Но сградите със строги силуети никога не са се използвали по предназначение: започва войната и на никой не му е до отпуски. Няколко години по-късно в курорта са настанени бежанци от Хамбург и околностите му. След края на Втората световна война, нацисткият курорт остава в границите на ГДР и потъва в забрава. В последните години този забележителен пример на архитектурата на Третия райх започва да привлича интерес.

Colonia Varese

Милано Маритима, Италия

Плажният отдих става мода в края на XIX век и оттогава до наши дни европейците се стараят да намерят все повече места, на които могат да се пекат и къпят. През 30-те години на мода е Colonia Varese, на брега на Адриатическо море. Курортът е показателен с това как може да бъде загубена популярност. Първият удар по него нанася войната, строителството на нови хотели също не събужда мястото за живот, инвестицията става неизгодна и хотелиерите един по един затварят врати. Colonia Varese става напълно необитаема.

Koshkol

Исик Кул, Киргизстан

В съветската епоха малкото село на брега на красивото прозрачно езеро Исик Кул е популярен курорт. Но времената се менят и туристите забравят за прекасното крайбрежие. Сега вместо тях между хотелите бродят овце, а стените на къщите са покрити с графити и изоставени на рушещите ги природни стихии.

Безименните руини

Кох Нгай, Тайланд

Хотелският комплекс Кох Нагай в наши дни принадлежи напълно на природата. Построените от човека стени често са невидими между дърветата, храстите и лианите, из руините скитат влечуги и гризачи. Безименните руини са това, което е останало от курорта, напълно разрушен при цунамито през 2004 г., ударило Тайланд. Тогава част от хотелите бяха престроени със завидна скорост, но има и такива, които не се събудиха отново за живот.

Вижте още: Десет изоставени небостъргачи

Sanzhi UFO City

Ню Тайбей, Тайван

Фантастичните „летящи чинии“ се появяват през 1978 г. и първоначално били замислени като почивна база за американските военни в Азия и техните семейства. Но още по време на строителството инвеститорът фалира. Следващите опити НЛО-градът да бъде достроен били съпътствани с трудови инциденти и нещастни случаи, а суеверните хора твърдят, че строителите са засегнали някоя китайска светиня и по-добре да се стои далече от това място.

River Queen Motel

Аризона, САЩ

Замисляли ли сте се някога как изглежда хотел, в който няма гости? Хладни и пусти помещения, басейн, който постепенно се покрива с прах, боклуци, които ветровете носят. Така изглежда River Queen Motel, някога процъфтяващ хотел, изоставен от собствениците след поредната икономическа криза.

Безименният курорт на горещите извори

Нийланд, Калифорния, САЩ

Винаги си представяме Калифорния като цветна райска градина, но и тук има изоставени от хората места. Безименният курорт на горещите извори се руши, след като екологична катастрофа засяга района. Използваните селскостопански торове в района се отлагат във водите, флората и фауната умира, а водното богатство в района е безвъзвратно загубено.

Grossinger's Hotel

Борщ Белт, Ню Йорк, САЩ

Почиващите в този курорт през 50-те години на миналия век едва ли биха повярвали в какво ще се превърнат любимите им хотели след няколко десетилетия. Тогава това е луксозен скикурорт, който всяк година приема по 150 000 гости. През 50-те години тук за първи път се използва изкуствен сняг. Територията на курорта е толкова обширна, че налага създаването на собствена пощенска станция и самолетна писта. Но постепенно младите се насочват към нови модни места и през 1986 г. и последният хотел затваря врати.

Вижте още: 7 впечатляващи сгради, които така и не бяха построени

Безименните хотели

Борщ Белт, Ню Йорк, САЩ

Grossinger's Hotel е символ на упадъка, но в района има и други места, в които нюйоркчани обичали да отиват за ваканцията. Днес те са почти невидими под слоя листа и сняг.