Защо не застраховаме имотите си?
Въпросът за сигурността ни стана особено актуален след наводнението в село Бисер и след силното земетресение в Перник. Защо българите не застраховат домовете си?
Обикновено, за да се покрие целият размер на щетата, застраховката трябва да бъде поне колкото е реалната стойност на имота. Какво означава това и на какво обезщетение има право застрахованият?
Застраховането на имоти не е честа практика у нас. В масовия случай българинът застрахова автомобила си. Това е видно и от статистиката, според която над 70% от приходите на компаниите в бранша са от автомобилно застраховане, и само 17 на сто - от застраховките на имоти.
Застрахователите имуществото си често се разочароват и от сумата, изплатена от застрахователя. Откъде идва разликата в очакванията и реалността?
Според застрахователите, клиентът може да очаква щетата да му се изплати в реалния размер, само ако застраховката отговаря на реалната стойност на имота. При това, става дума не за търговската му стойност, а за това колко струва да се построи, например, къщата отново.
Според Коста Чолаков - зам.-председател на Асоциацията на българските застрахователи - ще си спестим тези проблеми, ако застраховката се сключи на правилната стойност, т.е. към действителната стойност на имота към момента на сключването.
Друг проблем, с който се сблъскват хората, е бавенето на обезщетението от застрахователя. По закон, срокът, в който трябва да стане плащането, е 15 дни, след представянето на всички документи. Само ако щетата е много сериозна, е допустимо забавяне, иначе клиентът може да потърси правата си.
Практиката на застрахователите сочи, че българите застраховат дома си в диапазона от 20 до 100 хиляди лева. До момента в Асоциацията няма жалби, свързани със земетресението в Перник, в Комисията за финансов надзор са също.
Иначе, само за полугодието, жалбите в надзора са 717, от от които повече от половината са срещу застрахователите. Преобладаващата част от тях са за откази за плащане на обезщетения по "Гражданска отговорност" и "Каско". 4% се оплакват за отказ на плащане на обезщетение по застраховка "имот", а близо 9 на сто - от некоректни практики изобщо, съобщи БНТ.