Еврото продължава да е слабо
Еврото се търгува на 0.4% от най-ниското си ниво от над седмица насам преди ключови макроданни за потребителското доверие в еврозоната, които се очаква да посочат негативния ефект на дълговата криза.
Единната валута не успя да се възстанови по-сериозно след петдневно понижение спрямо йената.
Йената е на 0.1% от едноседмичния си връх спрямо долара, след като азиатските индекси не намериха сила за ръст, което подхрани търсенето на спасителни активи.
Австралийският долар възвърна част от загубите си от предходния ден след положителни данни за водещите индикатори за Китай през август, което намали опасенията от силно забавяне на ръста на икономиката на страната.
Еврото се търгува с минимално изменение днес при ниво от 1.2940, след като вчера достигна най-ниска стойност от 1.2891 - ниво, невиждано от 13 септември насам.
Доларът се търгува при нива от 77.80 йени, или близо до най-ниската му стойност за деня от 77.75.
„Няма признаци за подобрение в еврозоната“, според Рейт Атрил, валутен стратег в National Australia Bank Ltd., цитиран от Bloomberg. „Данните за доверието в зоната най-вероятно ще натежат над еврото“, допълва още специалистът.
Индексът, следящ представянето на азиатските пазари MSCI Asia Pacific Index, е с минимално понижение, след като загуби 0.3% вчера. Широкият щатски индекс Standard & Poor’s 500 загуби 0.2% от стойността си по време на търговията си в Ню Йорк вчера.
Междувременно нобеловият-лауреат Джозеф Щиглиц предупреди, че страните членки на ЕС трябва да си поделят дълговото бреме и да ускорят създаването на банков съюз, за да предотвратят ситуация на „разпад на системата“.
През последните шест месеца еврото се е понижило с 3.3%, което го прави най-зле представящата се основна валута след швейцарския франк.
Очакванията на пазара са за стойност на потребителското доверие в Германия на GfK при ниво от 5.9 пункта за октомври, колкото бе и предходния месец.