В зората на сапунените опери, сериалите се снимат на две камери, а най-скъпият епизод е този с целувката. В наши дни в тази индустрия се изливат милионни бюджети, а аудиторията отдавна вече се формира не само от домакините, но и от важни личности като Барак Обама и Тони Блеър, които с удоволствие разказват за това как следят перипетиите в любимите си телевизионни саги. На фона на този възход, Forbes определи тези десет сериали, които са стрували на създателите си повече от всички други:

10. Борджия

Канада, Ирландия, Унгария

2011–2012

Стойност: 45 млн. долара

След успеха на „Тюдорите“ телевизионният канал Showtime решава да покаже друго семейство от епохата на Ренесанса, записало името си в историята с кръв и интриги. Борджиите се оказват най-добрите претенденти- богати, властни и далеч от традиционните ценности. В края на 15 в. Ватикана притежава неограничена власт: той коронова и сваля крале, той избира по какъв път ще се развива Европа. През 1492 г. Родриго Борджия става глава на римокатолическата църква под името папа Александър VI и развенчава асоциацията на църквата с кротост, милосърдие и смирение. С ръка, всеки пръст на която е украсен със скъпоценен пръстен, той подписва заповеди за наказания на еретиците и нарича себе си „наместник Божий“.

9.Изгубени

САЩ

2004–2010 (6 сезона)

Стойност (първи сезон): около 50 млн. долара

Полет 815 на компанията Oceanic Airlines, който лети от Сидни, Австралия за Лос Анджелис, САЩ претърпява катастрофа, за да се окаже на неизвестен остров, пълен с тайни и загадки. За да могат зрителите да видят правдоподобна картина на катастрофата, създателите на сериала са принудени да купят и после разбият не един малък самолет. В резултат разходите само за два часа снимки стават 14 млн. долара. Големите бюджети се оказаха не само достойнство, но и ахилесова пета на „Изгубени“: комерсиалният успех бе възприет от продуцентите като знак да харчат все повече и повече за графики и технически нововъведения. Докато зрителите бяха пленени просто от историята, внушаваща, че нищо не е случайно.

8.Игра на тронове

САЩ

2011–2013 (3 сезона)

Стойност (първи сезон): 60 млн. долара

Драматичният фентъзи сериал на HBO е създаден по поредицата „Песен за огън и лед“ на Джордж Мартин. В измисленото кралство тече битка за трона между двете управляващи династии- Ланистър и Старк. Снима се основно в Ирландия. Ирландският министър на културата се оказа заклет поклонник на този сериал и често коментира сагата в Туитър. За три сезона сериалът донесе на хазната на страната 140 млн. паунда и създаде над 800 работни места.

7. Спартак

САЩ

2010–2013

Стойност (първи сезон): 65 млн. долара

За създаването на този сериал, компютърни специалисти пресъздават Колизеум с 9000 места, който на екрана по нищо не може да се различи от истинския. Разходите по всеки епизод са около 5 млн. долара. След успеха на първия сезон продуцентите се сблъскват с неочаквано препятствие- на Анди Уитфийлд, който играе ролята на Спартак, е открит рак. Те решават да изчакат оздравяването на своята звезда, преди да продължат снимките. Когато обаче става ясно, че болестта на Уитфийлд безнадеждно прогресира, те провеждат кастинг, на който за ролята е избран Лиъм Макинтайър

6. Тера Нова

САЩ

2011

Стойност (първи сезон): 70 млн. долара

Продуцент и сценарист на този сериал е Стивън Спилбърг. Още преди първата серия сериалът вече бе надскочил първоначалния си бюджет с 20 млн. долара, а всяка минута от него струваше 200 000 долара. Сюжетът пресъздава Земята на прага на 2 149 г.: планетата е под заплаха от изчезване, по улиците не можеш да излезеш без противогаз, положението е отчайващо. Единственото спасение е портал, открит от учен, който води в миналото преди 85 млн. години, в ерата на динозаврите, когато има шанс всичко да започне отначало и бъдещето да бъде променено. Въпреки че сериалът бе доста зрелищен, FOX се отказа да снима втори сезон. Според компанията сюжетът е слабоват и не оправдава вложението.

5. Престъпна империя

САЩ
2010 (2 сезона)

Стойност (първи сезон): 85 млн. долара

Режисьор на сериала става Мартин Скорсезе, който трябва да го издигне до нивото на блокбастър. Не е учудващо, че още първият сезон струва 85 млн. долара, но всичко е похарчено умно. За да се пресъздаде атмосферата от 20-те години на миналия век на Атлантик сити, на брега на Бруклин е построен дървен кей за 5 млн. долара. В първите 12 епизода на първия сезон вземат участие 300 души екип, 225 актьори и 100 статисти. Снимачният период трае 200 дни, което е два пъти повече от стандартните срокове за производство на телевизионен сериал. В списъка на разходите влиза дори застраховка на актьорите срещу порязване при бръсненето с бръснач. Скорсезе педантично пресъздава и най-малките детайли от епохата: ако по тези времена силните на деня са посещавали бръснарница, то и актьорите трябва да го правят.

4. Рим

САЩ, Великобритания, Италия

2005–2007 (2 сезона)

Стойност (първи сезон): 110 млн. долара

За създаване на сериала „Рим“ бяха направени 1 250 чифта сандали и 250 доспехи с тегло 16 кг всеки. За снимките на триумфа на Юлий Цезар са наети 40 коне и още 750 за фон. В околностите на Рим, на площадка на киностудио „Чинечито“ бяха пресъздадени много от древните римски постройки. Само първите 20 епизода струват на BBC (Великобритания), НВО (САЩ) и RAI (Италия) 100–110 млн. долара.

Макар първоначално бе планирано да бъдат заснети три сезона на „Рим“, сериалът бе сведен до два сезона. Впрочем според мнозина прецизните декори не успяха да компенсират историческите грешки. Например Марк Катон изглежда доста по-стар от Юлий Цезар, докато в действителност е пет години по-млад от него. А Люсиус и Тит се канят да пушат тютюн, който ще бъде внесен в Европа няколко века по-късно.

3. Тихия океан

2010

Стойност: 120 млн. Долара

Десетте минисерии разказват историята на трима морски пехотинци, участващи в сраженията срещу японците през Втората световна война. „След събитията в Нагасаки не е прието да се припомнят тези събития“, коментира Том Ханкс, един от създателите на филма. „Но там също са участвали хора. Някои са оставили живота си там. Други са се върнали. Започнали са да работят в банки, училища... Но след всичко преживяно не е толкова лесно да се впишеш в живота“. Снимките на сериала протичат основно в Австралия, като осигуряват над 4000 работни места. Филмът е по действителни събития и оправда всички очаквания за успех и приходи на създателите си.

2.Братя по оръжие

2001

Стойност: 125 млн. долара

Изпълнителните продуценти Стивън Спилбърг и Том Ханкс снимат филма в 10 епизода по книга на Стивън Амброз. Темата е Втората световна война, а бюджетът 125 млн. долара, разходите за реклама са 15 млн. долара. Само декорът се оценява на 17 млн, а в снимките участват 500 актьора и над 2000 статиста. За снимките са купени над 2000 германски и американски военни униформи и са използвани над 14 000 патрони. Филмът има главозамайващ успех, а сред поклонниците му се нареждат Барак Обама и Тони Блеър. Блеър, който по това време е британски премиер, лично се среща със Спилбърг, за да го помоли голяма част от снимките да са във Великобритания. А Обама по същото време моли Том Ханкс да създаде документален филм, в предверието на предизборната кампания за първия си мандат.

1.Приятели

САЩ

1994–2004 (10 сезона)

Стойност (десети сезон): 180 млн. долара

Учудващо е защо сериал, сниман с три камери в малко студио на Warner Brothers се нуждае от толкова голям бюджет. В обстановката на тухлени стени, оранжев диван и керамични статуетки, шестимата приятели десет години се влюбваха, караха, ставаха вегетарианци, жертви на модата и дори родители. От момента на пилотната серия актьорите се превърнаха от обикновени дебютанти в световни звезди, а с това и хонорарите им се измениха драстично. Голяма част от бюджета от 180 млн. долара в десетия сезон отидоха за това. Ако през първия сезон приятелите получаваха по 20 000 долара на епизод, през осмия, деветия и десетия сезон, хонорарът на Дженифър Анистън вече бе 1 млн. долара на епизод.