Дянков: Аз съм за най-ниските данъци в Европа
Смятам, че когато е въведен в България плоският данък, това е било правилно за онзи период, смятам, че на този етап не би трябвало да се променя, но в бъдеще в държавата трябва да се въведе скала на доходите. Това заяви вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков в предаването "Седмицата" по Дарик радио, цитиран от БГНЕС.
Дянков заяви, че иска да има по-голям дебат по този въпрос. По-голямата част от хората смятат, че аз съм за плосък данък, което не е точно така. Аз наследих финансите на държавата във вече разразила се криза. Бях наследил от Сергей Станишев плоския данък. Стабилността се прави, като се правят резки ходове. Тази дискусия за плоския данък или за прогресивен данък за в бъдеще трябва да се проведе, смята финансовият министър. Нашето данъчно облагане трябва винаги да е по-малко от това на Европа. Аз съм за най-ниските данъци в Европа, каза Симеон Дянков.
Но трябва да се мисли за цялостна промяна, категоричен е той. Симеон Дянков каза, че е против ранното пенсиониране в силовите министерства. Тази година за първи път осветлихме това колко струва на държавата ранното пенсиониране. То струва около 300 млн. на година, посочи Дянков. Освен това, според него, всички в държавния сектор трябва сами да си плащат осигуровките. Махнахме класа отслужено време при държавните служители, което е една социалистическа отживелица, каза Дянков.
Надявам се, че до края на годината ще бъдат обложени и доходите от капиталовите пазари. Това е идеята, ако имаш най-нисък данък в ЕС, трябва всички доходи да се облагат без изключение, не трябва да имаш дупки. Идеята на плоския данък е да има еднакво третиране. Данъкът върху лихвите на депозитите трябва да се разшири с данък върху печалбите от борсите и данък върху печалбите от хазарта, каза Дянков.
Пенсиите не трябва да се облагат, те трябва да са без данък, колкото и да са големи. Хората са си заслужили тези пари, посочи той. Не съм привърженик на частните пенсионни фондове. Смятам, че това е грешка направена през 90-те години. Вижда се, че това не работи. Всяка година НАП събират парите, дават ги на частните пенсионни фондове и те всяка година губят процент от тези пари. Затова трябва да се направи така - хората да имат право на избор – дали да влагат парите се в държавното или в частното осигуряване.
Дянков коментира предложението си за данък върху лихвите на депозитите. Дебат ще има за данъка върху лихвите от депозитите. И мястото за дебата е в парламента. Аз съм финансов министър на всички българи, а не на българите, които ще гласуват на изборите. Дянков нарече повечето твърдения през изминалата седмица за данъка върху лихвите на депозитите като емоционални. Така беше и като казахме, че трябва да свържем касовите апарати с НАП. Всяка нова идея в началото се отхвърля. За изявлението на БНБ, че разбират за данъка от медиите и че не са го обсъждали с Министерство на финансите Дянков каза, че данъчната политика е в ресора на Министерство на финансите, по никакъв начин не в ресора на БНБ. Тук данъците са изцяло в нашия обхват. Чрез въвеждането на този данък, няма да се вдигнат лихвите по кредите, каза категорично Симеон Дянков.
За обезщетенията за гледане на дете Дянков каза, че е по-скоро за увеличение на заплатата на държавните служители и така по този начин ще се увеличават и самите майчински, защото те вземат процент от заплатата си. Той посочи още, че в България има най-дългото платено майчинство от всички държави в ЕС.