"Облагането на лихвите по депозитите е една от тези мерки, които, всъщност, нямат толкова големи последици, така че да окажат някакво съществено влияние върху финансовото състояние на абсолютно всеки един, доколкото ефектът за всеки един човек е по-малък, а пък в същото време ще доведе в бюджета ефект.

Така че, от макроикономическа гледна точка, мярката на Дянков може да се приеме като нещо, което трудно се приема от хората, но, всъщност, има по-малък ефект за всеки един човек и по-голям ефект за бюджета". Това каза финансовият анализатор Александър Николов пред БНР.

"Ефектът е такъв, че и сега реално лихвите не са еднакви и сега стои въпросът всеки какъв избор прави. Аз лично не очаквам, че много хора ще си изтеглят парите, защото разликата в дохода наистина е много малка", добави финансовият анализатор.

"По-адекватните варианти са или да се избере лихвата, или взаимни фондове, които инвестират в по-нискорискови активи, при които няма облагане", обясни още Николов.

Финансистът обясни, че при застраховка "Живот" се губи гъвкавостта и не е алтернатива на банковия депозит.

"Това е инвестиция, която всеки би могъл да предприеме, но не е пряка алтернатива, доколкото там, влагайки парите си, сроковете са доста по-сериозни, за които човек инвестира, и за цялото време, докато не настъпи падежът, не можеш да оперираш с парите си", каза той.