През 2012 г. централните банки на различни страни са изкупили почти 15 милиона тройунции злато. Народната банка на Китай и руската Централна банка са най-големите почитатели на благородния метал. Причината за интереса им към него също е обща – спада или даже срива на долара.

Агенция Bloomberg посочи Русия като главен купувач на злато на десетилетието. Фактически, Русия е превръщала "черното злато" в обикновено: за 10 години ЦБ е купила 570 тона злато, което прави около 30 млрд. долара.

Но Джеф Кларк от Casey Research смята, че агенцията е сгрешила лидера. Това е Народната банка на Китай, която изкупува още повече злато, но не казва никому, за да не влияе върху цената. Но и останалите централни банки не изостават по-назад. Данните за 2012 г. биха всички предходни рекорди, отбелязва специализираният икономически сайт Финмаркет.

Лидер по покупка на злато е Турция с 5.2 милиона тройунции. Страната увеличи своите златни резерви с 84.1% до 11.56 милиона тройунции. Руската ЦБ е купила 2.4 милиона тройунции, увеличавайки резервите си с 8.5% до 30.79 милиона тройунции.

Бразилия у купила 1.08 милиона тройунции, като е удвоила резервите си. Сред малцината продавачи на скъпоценния метал са Шри Ланка, Германия и Чехия.

Общо централните банки са купили 15.2 милиона тройунции, а ако изключим от тях продажбите, тогава чистите покупки са 14.8 милиона тройунции. Тези данни се основават на официалните отчети на централните банки и правителствата и не включват Китай и няколко други страни, които не са предоставили данни.

За момента никой не знае истинския мащаб на световните златни резерви. За последен път централните банки са изкупували злато с такива темпове през 60-те години на миналия век. Чистият ръст на златните резерви през 2012 е 17% - това е повече, отколкото рекордния ръст, регистриран през 2011 г. При това централните банки игнорират ценовата динамика, изкупувайки злато, въпреки бързия ръст на цените.

За последен път Китай е информирал за своите резерви през 2009 г. За покупките на злато от Поднебесната икономистите съдят по косвени данни. В основата на оценките на Bloomberg са вноса на злато от Хонконг в Китай, а също така предположението, че златото, добито в страната, не напуска нейните предели.

Според официалната оценка, Националната банка на Китай владее 1054 тона от благородния метал. Според оценката на Bloomberg тя е купила 425 тона за последните десет години. По-скоро това е грешка, убеден е Кларк. Китай, а не Русия е главният купувач на злато през ХХІ век.

През декември вносът на злато от Хонконг счупи рекордните 109.8 тона. Вносът за цялата 2012 г. също достигна рекордните 572.5 тона. Общият внос от началото на 2001 г. възлиза на 1352 тона.

Китай днес е най-голям производител на жълтия метал в света. От 2001 г. вносът плюс добивът са достигнали 4793 тона злато – такова количество се е оказало в страната за 10 години.

Bloomberg заявява, че само 10% от това злато е било изпратено в резерва на Централната банка. Естествено, китайските граждани купуват много злато с цел спестявания, но има големи съмнение, че те са купили 90% от достъпния в страната благороден метал. Най-вероятно китайската Централна банка все пак купува повече злато, отколкото нейната руска посестрима.

Според оценките на икономиста и известен инвеститор Джеймс Рикардс, Китай вече е натрупал 2-3 хиляди тона златен резерв. Ако тази оценка е вярна, тогава от 2009 г. страната е удвоила своите запаси.

Китай ще взриви пазара на злато

Следващият катаклизъм на пазара на злато ще настъпи, когато Китай официално обяви своите истински резерви, убеден е Рикардс. В края на 2013 г. – началото на 2014 г. Китай ще обяви, че неговите запаси достигат 3-4 хиляди тона. Това ще доведе до скок на цените до 2500-3000 долара за тройунция.

В Китай обемът на златните резерви спрямо БВП ще достигне до съотношенията в САЩ, които съхраняват всичките си резерви в скъпоценни метали. В тази ситуация златото ще се превърне в истинската основа на световната монетарна система. Златен стандарт, както си беше преди краха на предходната система.

През 2015 г. златото ще поскъпне до 7000 долара за тройунция.

Централните банки се опитват да се застраховат от срива на долара

Отговорът на въпроса защо централните банки така отчаяно купуват жълт метал, е прост. Руските чиновници заявиха, че именно златото ще осигури вътрешния суверенитет на страната, ако нещо се случи с долара, еврото, паунда и останалите резервни валути.

Бившият китайски президент Ху Цзинтао заявяваше, че днешната валутна система - това е "продукт от миналото". Политиците от развиващите се страни говорят за несправедливостта на доларовата система и валутните войни.

Ако ситуацията в американската икономика се влоши, а монетарната политика на Фед окончателно престане да помага, тогава "количественото смекчение" може да стане още по-активно, а неговата цел да бъде понижаване на курса на долара – това е единственият начин да се застави износът на САЩ да расте, без да се прибягва до понижаване на номиналните заплати.

Вероятно инвеститорите се опитват да забравят за рисковете на главната световна резервна валута, но централните банки не могат – те знаят какво се случва, когато печатиш прекалено много пари, те самите понякога са прибягвали до това. Те искат да се застраховат от политиката на Фед и да вложат парите си в нещо, което има реална цена.

Доларът беше световна резервна валута от края на Втората световна война, първоначално заедно със златото, а след това вече без него. Сега настъпва краят на тази епоха и централните банки купуват това, което трябва да купуват. Те очакват спад на долара, а също така промяна на неговия статут и се опитват да се защитят от тези рискове.

А това означава, че златото, което поскъпна с 500% от 2001 г., не е надценено. По-скоро централните банки продължават да го изкупуват и в момента.

Делът на златото в руските резерви достигна 9.5%, а в резервите на Китай – около 2%. Но централните банки на тези и много други страни са решили да изкупят толкова злато, колкото могат, затова Китай и останалите страни не публикуват официална статистика за резервите.

Много е голяма вероятността, че американският долар няма да преживее удара на американското правителство и Фед. В този случай повечето валути ще загубят своята покупателна способност.

Може би си струва инвеститорите също да тръгнат по пътя на централните банки и да купуват злато, а също така акции на компаниите, които го добиват.

* Материалът е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупка/продажба на финансови активи.