630 столетници има в България според избирателните списъци
Общият брой гласоподаватели, включени в избирателните списъци за обявяване за предстоящите на 12 май избори, е 6 956 890 души.
Това показват данните на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" в МРРБ, съобщи пресцентърът на министерството.
Според данните правото си на глас за първи път ще могат да упражнят 21 155 души, които са навършили или ще навършат пълнолетие между проведения на 27 януари т.г. референдум и 12 май.
630 е броят на лицата на повече от 100-годишна възраст
За сравнение, в списъците за обявяване за произвеждане на референдум те бяха 668, уточняват от МРРБ.
Броят на столетниците в избирателните списъци и това, че в тях все още фигурират имената на много хора, които са починали, предизвикаха скандали и обвинения в опити за манипулация на резултатите както на референдума, така и на предстоящите избори.
От избирателните списъци са заличени 14 127 лица, изтърпяващи наказание лишаване от свобода и поставени под запрещение.
Главна дирекция "ГРАО" осигурява на всички български граждани достъп до избирателните списъци за парламентарни избори.
Те могат да ги проверят и да се информират за избирателната си секция и място на гласуване през интернет на адрес http://www.grao.bg/elections/.
Днес говорителят на Министерството на външните работи Димитър Япраков съобщи, че няма да се считат за валидни получените по имейл заявления за гласуване от български граждани, живеещи в чужбина, независимо от това, че са подписани и сканирани.
Той отбеляза, че тази практика е била използвана при изборите за президент през 2011 г., за да се улеснят сънародниците ни в чужбина. Сега вече има възможност да се попълват и изпращат заявления в електронна форма, но от страницата на ЦИК, съобщи БТА.
Външно министерство е изпратило ноти до 103 държави с искане за провеждане на парламентарни избори на територията на тези държави. До днес 38 държави са дали положителен отговор, а 22 държави не позволяват да се образуват секционни избирателни комисии извън дипломатическите и консулски представителства.
Сред тях са Унгария, Словакия, Украйна, Армения, Грузия, Япония, Ливан, Мароко, Иран, Палестина,Йемен, Алжир, Китай, Индия и др. Причините, по думите на Япраков, са законодателни. В Турция са подадени 307 хартиени заявления, като 205 са в Истанбул. В САЩ такива заявления са подали 61 души, в Кипър - 144, във Великобритания - 130, в Люксембург - 48 и др.
Общо по традиционния начин са подадени 1378 заявления. Крайният срок за подаване на заявления за гласуване в чужбина изтича на 11 април.