Йената забавя спада си, златото със срив вчера
Йената задържа спада си и е едва на 0.1% от психологическата граница от 100 йени за долар след данните за продажби на чуждестранни облигации от страна на японски инвеститори.
Йената поскъпна спрямо 15 от 16-те основно търгувани валути, след като технически индикатори сочат, че е свръхпродадена.
Австралийският долар поевтиня спрямо повечето основни валути след данни за изненадващо повишение на безработицата в страната през март. Южнокорейският вон поскъпна за трети ден, след като централната банка на страната запази нивото на лихвата без промяна.
„Доста изненадващо бе да се види, че японските инвеститори са нетни продавачи на чуждестранни облигации“, коментира Себастиан Гейли, валутен стратег в Societe Generale SA, цитиран от Bloomberg. “Поскъпването на йената днес може да е следствие от тази неприятна изненада“, допълва още специалистът.
Йената се повиши с 0.2% днес до нива от 99.60, след като вчера достигна най-високо ниво от 99.88 йени, невиждано от 14 април 2009 г. насам. Японската валута поскъпна с 0.3% до 130.06 йени за евро, след като вчера достигна най-ниска стойност от 130.54 - дъно от януари 2010 г. насам.
Японската валута обаче започва да изглежда свръхпродадена. Четиринадесетдневният RSI на японската валута се понижи до 27 вчера, като стойност под 30 сочи, че активът е свръхпродаден.
Еврото поевтиня с 0.1% до 1.3059 спрямо долара.
„Налице определено е известен интерес на пазара да се приберат печалбите от късите йени, което може да прекъсне временно трендът на понижение на японската валута“, според Майк Джоунс валутен стратег в Bank of New Zealand.
Японската валута загуби 4.2% от стойността си през изминалата седмица и е най-зле представящата са валута сред 10-те основни такива.
Златото загуби 1.7% от стойността си вчера, което бе най-голямото му понижение от 20-ти февруари, след като Кипър се очаква да продаде „допълнителните“ си запази от злато. Спот цената на благородния метал е при нива от 1 558 долара за унция.