Черният пазар в Европа процъфтява на фона на рецесията
Финансовата криза е допринесла за сериозното разрастване на организираната престъпност в Европа, като в момента на континента действат 3 600 криминални организации, които печелят дори от такива прозаични продукти като прахове за пране, предупреждават от Европол.
Европейският черен пазар на контрабандни хранителни стоки, фармацевтични продукти и машинни части е нараснал двойно до около 21 млрд. евро годишно в първите години на рецесията, заяви, Роб Уейнрайт, директор на Европол.
Криминалните групировки печелят от повишеното търсене на евтини стоки и намират начини да извличат печалба и от печелят и от опитите на правителствата в Европа да увеличават данъчните приходи, казва Уейнрайт пред Financial Times. Ново поколение киберпрестъпници в Русия, Украйна и други части на Източна Европа извършват все по-усъвършенствани онлайн атаки срещу компании за финансови услуги.
"Организираната престъпни групировки действат в множество сектори и в много държави," казва Уейнрайт. "Някои от тях имат представители на 60 или повече националности в редиците си."
Търговията с контрабандни стоки, като фалшиви чанти Gucci и скъпи видове шампанско, процъфтяваше и преди финансовата криза, но след настъпването на рецесията от Европол отчитат бум в незаконните продажби на най-различни продукти, между които и фалшиви части за самолетни двигатели.
Намаляващата покупателна способност увеличава толерантността на обществото към икономиката на черния пазар, казва директорът на Европол. "Определено наблюдаваме увеличаване на размера на черния пазар, както на количествата така и на различните видове стоки, които са на пазара."
По данни на Европоло неотговарящите на официалните изисквания стоки, които представляват потенциална опасност за здравето на хората, като лекарства и храни, са съставлявали 28.6% от всички иззети фалшиви стоки през 2011 г. За сравнение година преди това делът им е бил 14.5%.
Престъпните тенденциите по време на рецесия, отчетени от Европол, включват все по-голямата готовност на компании да намаляват разходите си, като използват нелегален труд, което води до нарушаването на изискванията за минималното заплащане, а в по-крайни случай е причина и за трафик на хора.
Престъпниците печелят дори от усилията на правителствата за справяне с кризата. Решението на някои държави да увеличат данък добавена стойност(ДДС) доведе до ръст във фалшивите заявления за възстановяване на ДДС.
Във Великобритания например ДДС ставката е нараснала от 17.5 до 20%, която прави всяко фалшиво заявление за възстановяване на ДДС по-печелившо. Измамите с ДДС в момента се оценяват на 100 млрд. евро на година в Европа.