В момента НЕК се намира в критично финансово състояние. Задълженията на дружеството са в размер на 1.9 млрд. лв. Това съобщи на извънредна пресконференция икономическият министър Драгомир Стойнев.

Според него българските граждани трябва да знаят истината, предаде БГНЕС. Задълженията са както следва: БЕХ – 755 млн. лв., АЕЦ Козлодуй – 320 млн. лв., Контур Глобал ТЕЦ3 – 115 млн. лв., АЕS ТЕЦ1 – 115 млн. лв., Топлофикационни дружества – 60 млн. лв., Заводски централи – 40 млн. лв., ВЕИ производители – 110 млн. лв., Доставки и услуги – 60 млн. лв. и други.

За съжаление, системата ще продължава да губи пари. Ще има и санкции срещу българската държава, каза още той и подчерта: "Трябва да разделим ЕСО от НЕК.

В съответствие с ангажиментите ни като страна - членка на ЕС и задължението да отговорим на Третия либерализационен пакет държавата трябва да се раздели елкетропреносната мрежа от системния оператор, т.е. ЕСО от НЕК. Срокът да бъде извършено това изтича днес.

Акциите на ЕСО не са вписани в полза на БЕХ, въпреки че още в края на месец април тази година те са отписани от НЕК, но не са предприети действия за прехвърлянето им."

Тази седмица ЕСО ще предприеме процедура за вписване на новия устав и промяната на собствеността на акциите, с което ще стартира процесът по разделянето, и акциите ще бъдат прехвърлени на новия собственик – БЕХ, съобщи министърът.

Заради това забавяне всеки ден от днес нататък до финализиране на разделянето, ако има санкции и от ЕК, НЕК трябва да плаща по наказателна процедура 9 000 лева на ден. Това ще стане, защото някой е искал да блокира системата.

"В АЕЦ Козлодуй са провеждани търгове без предварително обявена долна граница и така са договаряни цени от порядъка на 55 лв. на Мвтч, а реално би следвало да бъдат 67 лв. Така определени фирми - търговци, които изнасят нереално евтин ток от България, са печелили на гърба на обикновения гражданин. Всички трябва да научат истината за случващото се в централата", заяви министърът.

Министърът на икономиката и енергетиката е възложил проверка на договора на строителния надзор на АЕЦ Белене, който е в размер на 2 млн. евро. Договорът е сключен по време на служебния кабинет при положение, че строителството на АЕЦ Белене вече бе замразено.

Той поиска ДКЕВР да обърне внимание на така наречената добавка "Трайков", която ощетява всички потребители и най-вече стопанските. Според нея всички потребители на мрежи средно и ниско напрежение плащат такса достъп върху инсталирана мощност, а не върху потребление, както би било справедливо. Министърът ще покани следващата седмица ДКЕВР да дискутират въпроса.

Настоявам за отговори и назначавам проверки, както си е по реда. Предстои внасяне на доклад за енергетиката в НС, който ще даде детайлна прогноза на сектора, заяви Стойнев.