Реконструкции за милиони чакат София
„Расте и се преобразява“ – това би трябвало да бъде девизът на столицата София в последните няколко години. Те са белязани от строителството на пътни естакади, метро, археологически разкопки и трансформация на символите на града.
Булевард „Витоша“
Освен пътно-строителните проекти, най-голямата промяна, която зарадва софиянци, е новият облик на булевард „Витоша“.
Ремонтът я превърна в така нужната пешеходна алея за града, където в момента процъфтяват заведенията, а в скоро време се очаква да бъде и достойна алтернатива на моловете – с отварянето на голям магазин на световно известна модна марка.
Третият етап от реконструкцията на Витошка вече започна. Той се извършва в участъка от ул. „Солунска“ до ул. „Алабин“. От „Софийска вода“ сменят канализацията, като проектът е за 1.2 млн. лв.
Планира се цялостната промяна на булеварда в отсечката да приключи през следващата година. За реконструкцията ще бъдат използвани европейски средства.
Още един участък от булеварда ще бъде реконструиран през следващата година. Със заем от Европейската инвестиционна банка ще бъде положен нов релсов път между улиците “Гургулят” и “Бяла черква”. Той ще бъде шумо и виброизолиран.
Освен това ще бъде подменена контактната мрежа, пътната настилка и тротоарите в района, а велотрасето ще бъде възстановено.
Градината пред НДК
Тази година фонтаните през Националния дворец на културата не работят и това прави впечатление на всички жители и гости на града. Причината не е в това, че са развалени, а в бъдещета им реконструкция.
Тя ще бъде извършена по оперативна програма „Регионално развитие“, като от там ще дойдат 4.75 млн. лв., а общината ще дофинансира проекта до пълната сума от 13.5 млн. лв.
Реконструкцията ще обхване цялото пространство пред и зад НДК. Тя трябва да стартира тази есен и ще се извършва на седем етапа. Крайният срок за завършването й е 2015 г.
За това време ще бъде подменена тротоарната настилка не само около двореца, а и на булевардите, които се намират около неговия парк. Ще бъдат засадени 2000 дървета и над 15 000 нови вечнозелени храсти, ще бъдат сменени всички лампи, пейки и кошчета.
В зоната около сегашния детски кът се планира изграждането на още една сцена, а в парка ще потече изкуствена река. Зад двореца ще има розариум и лавандулови полета, а най-голямата иновация ще са самопочистващи се тоалетни.
За пространството пред бившия паметник „1300 години България“ тече конкурс, който да избере изпълнител за реконструкцията. Мостът на влюбените също ще бъде озарен със светодиодни крушки, заедно с фонтаните и паметниците пред НДК.
Идеите за площад „Света Неделя“
Като естествено продължение на реконструкцията на булевард „Витоша“ ще бъде и промяната на площад „Света Неделя“. По време на анонимен конкурс за нова визия на пространството бяха отличени три проекти, но без да бъде излъчен победител.
Изборът на проект за осъществяване трябва да се случи до края на годината, а победителят ще получи правото да разшири в детайли идеята си и да работи по нея с избрания инвеститор. София ще кандидатства за средствата по европейските оперативни програми.
Един от одобрените проекти на архитект Димитър Младенов
Общото между отличените проекти е обособяването на пешеходно пространство – без автомобилно и трамвайно движение. За целта трябва да бъде изградено триклонно кръстовище на булевардите „Мария Луиза“ и „Тодор Александров“.
Повечето архитекти са наблегнали и на археологическите разкопки в района. Една от идеите е да бъде създаден подземен музей и под „Света Неделя“, по подобие на този под църквата „Света София“.
Всички проекти, участвали в конкурса, ще бъдат изложени в Съюза на архитектите, за да се проведе обществена дискусия върху тях.
Тоталната промяна на Женския пазар
След като промяната на столичните пазари започна от „Димитър Петков“, където тече трети етап на реконструкция, дойде ред и на легендарния Женски пазар. Стойността на проекта е 7.1 млн. лв. - едната част от парите идват от европейската програма JESSICA, а останалите - от „Фонд за устойчиво градско развитие".
Реконструкцията ще се извършва в отсечката от ул. "Кирил и Методий" до ул. "Екзарх Йосиф". При нея ще бъдат премахнати старите сергии и на тяхно място ще се появят нови магазини. Те ще са разположени в две двуетажни сгради.
Ще бъде облагородено и пешеходното пространство с много зеленина. Ще бъде сменена канализацията, планира се и изграждането на фонтан. Най-голямата промяна, която засяга търговците, е намаляването на обектите – от над сто в момента те ще паднат до 65.
За втория етап от реконструкцията на пазара в отсечката между бул. "Тодор Александров" и бул. "Стефан Стамболов" ще са нужни около 5 млн. лв. В района ще бъде изграден подземен паркинг. Все още обаче се търси партньорството на частен инвеститор.
Ремонтът на Централна гара
Столичната Централна жп гара тази година празнува 125 години. Като подарък за юбилея й ще бъде осъществена основна реконструкция, която трябва да стартира до края на 2013 г.
Проектът се финансира с 20 млн. евро по оперативна програма „Транспорт”. Ще бъде изпълнен от обединение между „Главболгарстрой”, „Водстрой 98” и „Промишлено строителство холдинг” и трябва да приключи за 26 месеца.
Сградата ще бъде от метал и стъкло. Гарата ще се сдобие с нови подлези и чакални, информационни табла, ескалатори, асансьори, детски кът и специални стаи за повиване и кърмене на бебетата. В нея ще има ресторанти, вериги за бързо хранене, магазини и супермаркет.
Топла връзка от чакалнята на гарата ще свързва пътниците с хотел в близост. Ще бъдат изградени подземен и външен паркинг. Ще бъдат ремонтирани и пероните, а пътниците ще имат директна връзка с метрото.
Единствено пространството пред гарата няма да бъде ремонтирано. Така наречената Ротонда ще си остане в същия вид, в който се намира и в момента – тоест в плачевно състояние.
Причината е, че гарата е собственост на Национална компания „Железопътна инфраструктура”, която е организирала конкурса за реконструкцията й, а външното пространство – собственост на Столична община.
Снимки: Румяна Мондешка