Азиатските пазари се възстановяват
Доларът се търгува близо до най-високата си стойност от четири седмици насам спрямо останали основни валути преди данните за ръста на щатската икономика, която се очаква да е нараснала с повече от последните прогнози. Това би добавило към тезата за ограничаване на монетарните стимули от страна на Фед през септември.
Междувременно индексът, следящ представянето на азиатските валути, се понижи до тригодишен минимум заради опасенията, че по-високите лихви ще инициират отлив на капитали от развиващите се пазари.
Швейцарският франк регистрира загуби спрямо повечето от основните валути, след като от инвестиционната банка ABN Amro Group NV прогнозираха успокояване в търсенето на „нискорискови активи“ след задълбочаването на кризата в Сирия.
„Доларът има още пространство за поскъпване“, според Масато Янагива, ръководител отдел "Валутна търговия" в Sumitomo Mitsui Banking Corp. цитиран от Bloomberg. “Все още очаквам намаляване на стимулите от страна на Фед през септември“, допълва още специалистът.
Щатската валута поскъпна с 0.1% спрямо еврото до 1.3325, след като се повиши с 0.4% вчера. Спрямо йената доларът се търгува без съществена промяна при нива от 97.59 йени след поскъпването й с 0.6% преди това., което бе най-голямото от 22 август насам.
„Нарастването на напрежението в Сирия и очакванията за военни удари срещу страната доведоха до традиционното изключване на риска от пазара“, според Джорджет Бойл, стратег в ABN Amro. „Това изключване на риска обаче вече започва да губи своята сила и е бързо преживяно“, допълва още специалистът.
Според анализатори от Citigroup Inc. наскорошните разпродажби на валутите на развиващите се страни е подсилило ролята на еврото като „спасителна валута“.
По-нататъшно въздействие върху еврото и неговите нива на търговия най-вероятно ще окажат данните за безработицата в Германия. Прогнозата е тя да се задържи на нива, близки до най-ниските си за последните две десетилетия - при 6.8%.
Днес ще бъдат оповестени и данните за инфлацията в най-голямата европейска икономика за август, като прогнозите са за 1.7%, в сравнение с 1.9% месец по-рано.
Азиатските индекси се възстановиха от достигнатия си вчера двумесечен минимум, водени от петролните компании. Индексът, следящ представянето в региона, добави 0.6% към стойността си.
Петролът отстъпи от достигнатия си вчера двугодишен макисмум след ръста в запасите на суровината в САЩ с 3 милиона барела през изминалата седмица.
Фючърсите на петрола загубиха близо 1% от стойността си, като щатският суров петрол се търгува при нива от 109.50 долара за барел с доставка през октомври.
Златото върна част от спечеленото вчера и рано тази сутрин се търгува при нива от около 1 409 долара за унция, след като вчера моментно се повиши до близо 1 430 долара за унция.