Азиатските индекси с трети дневен спад
Азиатските индекси се понижиха за трети ден, намалявайки най-големия си месечен ръст от януари 2012 година.
Индексът MSCI Asia Pacific Index, следящ борсите в региона, загуби 0.3% от стойността си до 139.97 пункта. Показателят отбеляза повишение от 7.8% през този месец, докосвайки четиримесечен максимум на 23 септември, след решението на Фед да запази паричната си политика на стимули без промяна.
„Пазарите в краткосрочен план най-вероятно ще са волатилни“ според Надер Наеими, портфолио-мениджър в AMP Capital Investors Ltd., цитиран от финансовото издание Bloomberg.
“Пазарът вървя нагоре дълго, за сметка на повишаване на ликвидността и в момента имаме нужда от значително подобрение в печалбите“, допълва анализаторът.
Японският Topix се търгува без съществено изменение, като половината от компаниите, разпределящи дивидент, се търгуват без право на гласувания дивидент от днес. Индексът добави 9.5% към стойността си до вчера, а от началото на годината е нараснал с цели 41%, превръщайки се в най-поскъпналия индекс на основен пазар за този период.
Хонгконгският индекс се понижи с 0.5%, а тайванският индекс загуби 0.9% от стойността си. Най-губещ бе шанхайският основен индекс, понижил се с 1.5%.
Ситуацията на валутните пазари е спокойна, като еврото запази голяма част от спечеленото спрямо долара вчера и се търгува трайно на нива над 1.3500 спрямо долара. Рано тази сутрин 1 евро се търгува при нива от 1.3522 долара.
Подобна е ситуацията и при британския паунд, който се търгува при нива от 1.6080 спрямо щатския долар.
Доларът опита да се понижи спрямо швейцарския франк, но спадът му бе ограничен от сериозната подкрепа при 0.9080, което на този етап спира по-нататъшното му понижение към следващото ключово ниво от 0.9020.
Йената прекъсна четиридневния си ръст спрямо долара и се понижи с 0.4% спрямо зелените пари до нива на търговия от 98.90. Канадският долар достигна едномесечен минимум спрямо щатската валута.
Австралийският долар се задържа на ниски нива през тази седмица спрямо повечето основни валути, следствие на очакванията за по-нататъшно понижение на лихвите от страна на централната банка на страната.