Доларът е на път да запише седмично понижение спрямо йената
Доларът е на път да запише третото си поредно седмично понижение спрямо йената, след като блокирането на щатската администрация забави публикуването на ключовите данни за неселскостопанската заетост затруднява преценките за това кога Федералният резерв ще ограничи стимулите за икономиката, пише Bloomberg.
Доларът се търгуваше близо до осеммесечно дъно спрямо еврото, след като президентът на подразделението на Федералния резерв в Атланта - Денис Локхард, обяви, че липсата на данни “би го направила до известна степен по-внимателен” по отношение на ограничаването на стимулите за икономиката.
Щатските законодатели трябва да се споразумеят за вдигането на тавана на дълга, за да избегнат изпадане в неплатежоспособност след 17 октомври. Йената поскъпна за кратко, след като Централната банка на Япония се въздържа от увеличаване на стимулите за икономиката.
Доларът остана почти без промяна на ниво от 97.24 йени за долара по-рано днес. Щатската валута се търгуваше на ниво от 1.3625 спрямо еврото, в сравнение с 1.3619 долара вчера, когато достигна и нивото от 1.3646, което беше най-ниското от 4 февруари насам. За седмицата доларът губи 1% спрямо йената и 0.8% спрямо еврото.
Първото частично блокиране на правителството на САЩ от 17 години насам отложи излизането на три икономически отчета през тази седмица, в това число данните за неселскостопанската заетост и нивото на безработицата, които се очакваха днес.
“По-малкото данни не помагат особено много за преценките в какво състояние е икономиката,” заяви Локхарт вчера. Ако това положение продължи до следващата среща на Фед на 29-30 октомври, “ще бъде много трудно да се вземе решение” за ограничаване на количественото улесняване", каза той.
Президентите на подразделенията на Фед в Ню Йорк, Далас и Минеаполис се очаква да говорят днес.
От министерството на финансите обявиха, че забавянето на вдигането на дълга може да се превърне в потенциална катастрофа, тъй като кредитните пазари могат да бъдат блокирани, а доларът да се обезцени.
Доларът е паднал с 4.5% за последните три месеца, което е най-голямото понижение сред основните валути. По този начин щатската валута ограничава ръста си от началото на годината до 2%.
Еврото е поскъпнало с 1.4% през последните три месеца, докато йената се е понижила с 1.4%. За годината еврото нараства с 5.7%, а йената губи най-много - 10%.
Централната банка на Япония остави нивото на стимулите за икономиката без промяна след двудневната си среща, приключила днес.
През април управителят на банката Харухико Курода обяви плана си за изкупуването на облигации на стойност 7 трлн. йени (72 млрд. долара) на месец с цел постигането на 2% инфлация в срок от две години.
Министър-председателят на Япония Шиндзо Абе обяви тази седмица, че ДДС в страната ще нарасне до 8% през април в сравнение с 5% в момента.