Как се надува имотен балон?
Най-новият имотен балон, който се формира в момента, е този в Швеция. Конкуренцията между купувачите често води до ситуации, при които цените на имотите се повишават до „неразумно“ високи нива.
Като пример може да се даде случай, в който наддаване между купувачи е довело до поскъпване на имот със 70% над началната му цена - до ниво от 2.2 милиона крони (252 000 евро), информира Bloomberg.
Често малки апартаменти от 63 квадратни метра в стари сгради в Стокхолм се продават на главозамайващи цени от над 260 000 евро - по близо 4 100 евро за кв. м.
Слабото предлагане на нови апартаменти, в съчетание с ниски лихви по ипотечните кредити, до голяма степен стои в основата на високите цени на имотите. Апартаментите поскъпнаха с 14% за последните 12 месеца до август, след като нараснаха близо два пъти от 2000 г. насам.
Високите цени на имотите изпратиха задлъжнялостта на шведските домакинства до рекордно високи нива, което накара МВФ да предупреди страната за предприемане на мерки за охлаждане на кредитния си пазар. Високата задлъжнялост поставя сериозен риск във финансовата система на Швеция, която може да излезе извън контрол, ако продължава да функционира по този начин.
И докато правителството представи мерки за справяне с ръста в кредитния ръст, анализатори от Danske Bank предупреждават, че те може и да не са достатъчни, за да ограничат кредитния ръст, и по-агресивни мерки може и да са наложителни.
От банката предупреждават, че ръстът в цената на жилищата и този в кредитите не бива да изпреварва прекомерно ръста в доходите на населението, за да има стабилност в системата.
Правителството на страната предприе мерки за охлаждане на кредитния ръст през октомври 2010 г., довел до забавяне на до 4.5% през изминалата година, което е най-ниският ръст от 20 години. Темпът обаче отново започва да се ускорява тази година.
Средната цена на апартаментите в Стокхолм е при ниво от 65 259 крони (7 469 евро )за кв. м. За сравнение цените на апартаментите в престижните квартали на Лондон са при нива от 9 440 евро.
Средните цени на апартаментите в Швеция са при нива от 28 435 крони, което е 3 243 евро за квадратен метър. Средните цени на къщите в Стокхолм са били при нива от 4.04 милиона крони през август, или 462 000 евро.
До голяма степен поскъпването в цените на имотите се предопределя от липсата на достатъчно на брой имоти за отдаване под наем. Близо 160 000 жилища в страната са се превърнали в имот за живеене от 2000 г. насам.
Строителството също изостава значително и не съумява да отговори на растоящото търсене на имоти в страната. В Стокфолм са били добавени 164 000 жилища през последните пет години.
Желанието на купувачите да придобият собствен имот е съвпаднало с безпрецедентните стимули от страна на световните централни банки, довели до по-ниска цена на заемния ресурс. Едногодишните лихви по ипотечните кредити в Швеция са при нива от около 2.89%.
Около 52% от кредитополучателите в страната обаче са с ипотечни кредити с плаващи лихви, което ги прави относително отворени към волатилност, свързана с повишение на лихвите.
От няколко рейтингови агенции предупредиха, че е налице вероятност за понижаване на кредитния рейтинг на Швеция, ако ръстът на кредитите продължи с подобни ускорени темпове.
Шведските имоти са надценени с 25%, според Шон Котън, анализатор в S&P. Диспропорцията може да бъде неутрализирана - или с понижение в цените на имотите, или с повишаване на разпологаемия доход на населението.
Поскъпването с 14% в цените на апартаментите за годината до август кореспондира с ръст от 1.7% в заплатите на населението.