Доларът поскъпна спрямо йената за първи път от три дни насам, след като Сенатът на САЩ възобнови преговорите за избягване на фалит на САЩ и отблокиране на администрацията, което от своя страна намали търсенето на йената, която е считана за валута убежище.

Йената поевтиня спрямо всички основни валути, а фючърсите на индекса S&P 500 нараснаха на фона на дискусиите в Сената. Новозеландският долар поскъпна до най-високото си ниво от месец, след като ускоряващата се инфлация подсили вероятността от повишаване на основата лихва от страна на централната банка на страната.

Еврото поевтиня на фона на очакваните данни за инфлацията днес. Прогнозите са за най-малък ръст на цените от над три години насам.

Доларът се повиши с 0.4% до 98.54 йени по-рано днес след 0.4-процентно понижение в предходните два дни. Щатската валута поскъпна с 0.1% до 1.3512 долара за евро, след като добави 0.3% към стойността си вчера. Еврото поскъпна с 0.3% до 133.15 йени.

Лидерът на мнозинството в Сената Хари Рийд и този на малцинството Мич Макконъл временно бяха спрели преговорите. Сега те трябва да постигнат окончателно споразумение.

Министерството на финансите на САЩ очаква способността да взема средства назаем да изтече на 17 октомври, което ще остави правителството с около 30 млрд. долара. В зависимост от данъчните постъпления и разходите, правителството на САЩ може да бъде принудено да влезе в просрочие по свои плащания във всеки един ден след тази дата.

Сенатът се опитва да избегне това. Евентуалното споразумение би финансирало правителството до 15 януари и би изместило тавана на дълга до 7 февруари. Министерството на финансите на САЩ може да използва извънредни мерки, за да забави дефолт в продължение на още около месец.

Евентуален провал на споразумението ще доведе до бързо поевтиняване на долара до нивото от около 96 йени, според Джим Врондас, анализатор в OzForex Ltd..

Щатската валута губи 0.7% през последния месец, йената остава почти без промяна, а еврото поскъпва с 0.8%.

Очакванията, че централната банка на САЩ ще запази изкупуваното всеки месец количество облигации на ниво от 85 млрд. долара помогнаха за ограничаването на волатилността на валутните пазари.

Поскъпването на еврото може да бъде спряно, след като днес се очакват данни, които според прогнозите ще покажат, че потребителските цени в еврозоната са нараснали с 1.1% през септември в сравнение с година по-рано, което би бил най-малкият темп на растеж от февруари 2010 г. Днес също така се очаква да говори президентът на Европейската централна банка Марио Драги.

Новозеландският долар поскъпна с 0.3% до 84.08 щатски цента, което бе най-високото му ниво от 19 септември насам, след като данни показаха, че инфлацията за третото тримесечие се е ускорила с най-много от две години насам.

Потребителските цени са нараснали с 0.9% в сравнение с второто, когато са отбелязали ръст от 0.2%.