Петролът поевтинява за четвърти ден
Петролът поевтиня за четвърти ден в очакване на данни, които да посочат ръст на запасите на суровината в САЩ за девета поредна седмица.
Китайските индекси регистрираха повишения, а еврото продължи да печели позиции спрямо долара и основните валути. Индонезийската валута поевтиня на фона на повишението на азиатските индекси.
Фючърсите на суровия петрол се понижиха с 0.3% до ниво от 93.43 долара за барел. Очакванията на пазара са за ръст на запасите от петрол със 750 000 през изминалата седмица.
Понижението в цената на петрола стартира след новината за намиране на споразумение с Иран за ограничаване ядрената й програма в замяна на премахване на определени санкции, наложени на страната.
Индексът, следящ представянето на азиатските индекси, се търгува с минимално повишение, воден от ръста на китайските индекси с 0.9%, както и на хонконгския пазар с 0.7%. Това бе първото повишение за шанхайския индекс от пет дни насам.
Положителното настроение на азиатските пазари до голяма степен се предопредели от ръста на щатските. Технологичният Nasdaq Composite Index затвори вчера над 4 000 пункта за пръв път от 13 години насам.
Не всички специалисти обаче се радват на продължаващия ръст на щатските индекси. “Индексът S&P 500 може да се понижи с 10% в следващите 12 месеца“, според Дейвид Костин, главен стратег щатски пазари в Goldman Sachs Group Inc., цитиран от Bloomberg.
По-нататъшна яснота за посоката на пазарите и доларът могат да внесат данните за първоначалните молби за помощи за безработица в САЩ.
Очакванията са те да са се повишили до 330 000 за седмицата до 28 ноември, след като се понижиха до най-ниското си ниво от два месеца насам през изминалата седмица.
По-добри данни от очакванията могат да повишат спекулациите за скорошно ограничаване на стимулите за щатската икономика от страна на Фед, което може да оскъпи долара и да доведе до спад на щатските индекси.